آه، رقیب من، یک کتاب نوشته است

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ بلاگی

فرهنگ ضرب‌المثل‌ها را مرور می‌کردم که به این جمله رسیدم:

 

آه، رقیب من، یک کتاب نوشته است.

(کتاب مقدس، عهد عتیق)

Oh that mine adversary had written a book!

(Old Test. Job)

 

این جمله جالب ذهنم را برد به این سمت که نوشتن در روزگار ما نوشتن از همیشۀ تاریخ لذت‌بخش‌تر است. نویسندگی فارغ از هر تخصصی که داریم می‌تواند ما را به فردی بی‌رقیب و ماندگار تبدیل کند.

شگفتی‌ ابزارهای جدید نیز میل به نوشتن را چند برابر می‌کند.

زمان‌هایی که می‌خواهم حس و حال تازه‌ای به نوشته‌هایم بدهم، فونت متن را توی ورد عوض می‌کنم. گاهی یک تغییر فونت ساده میل و رغبت من به نوشتن را چند برابر می‌کند.

این فقط یکی از امکانات کوچکی است که در برابر نویسندۀ امروزی قرارداد. بزرگ‌ترینش شاید جادوی اینترنت باشد که باعث‌ شده همۀ ما بتوانیم بدون دنگ‌وفنگ‌های فرهنگ مسلط، به رسانه‌ای مؤثر تبدیل شویم.

این‌ها را گفتم تا به اینجا برسم که دغدغۀ آموزش نویسندگی برای من به‌مراتب فراتر از تدریس یک مهارت ساده است. نوشتن زندگی‌ساز است.

حالا که ابزار و موقعیت برای همۀ ما فراهم‌شده. چرا با بهترنویسی زندگی دیگری را تجربه نکنیم؟

 

مدتی‌ است که علیرغم درخواست‌های زیاد، برگزاری کلاس‌های فیزیکی را متوقف کرده‌ام. همچنان هم قصد برگزار چنین دوره‌هایی را ندارم و حتی برگزاری نشست‌های باشگاه محتوا را هم متوقف کرده‌ام تا به سبک دیگری فعالیت کنیم.

حالا در جدیدترین دوره آنلاین آموزش نویسندگی و تولید محتوا، می‌خواهم روش‌ تازه‌ای را برای آموزش نوشتن پیش بگیرم. روشی که آن را اثربخش‌تر می‌دانم. طوری که کلاس‌های فیزیکی به گرد پای آن‌هم نرسند.

 

تجربه ثابت کرده که آدم‌های پرت از مرحله سراغ کلاس نویسندگی را نمی‌گیرند. آن‌ها که سودای نوشتن را در سر دارند خواه‌ناخواه راهشان را از عموم مردم جدا کرده‌اند و عزم فراگیری فرهنگ مکتوب را دارند.

برای چنین افرادی باید دوره‌ای طراحی می‌کردم که نوشتن را طوری زندگی کنند که با اعتمادبه‌نفس و قدرت بنویسند: ما آیندگانیم.

وبینار آموزش نویسندگی برای آن‌هاست که چشمی به آینده دارند و نوشتن را برای کنش‌گری می‌خواهند.

 

وبینار آموزش نویسندگی بلاگ چارت (کلاس آنلاین نوشتن و تولید محتوا)

دانلود رایگان کتاب چگونه به یک نویسنده آنلاین تبدیل شویم؟

اینستاگرام آموزشی بلاگ چارت

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم