چرا ذهن ما زود خسته می‌شود؟

۲۴ بهمن ۱۳۹۶ بلاگی

قسمت دوم مصاحبه با خودم

خب بگو ببینم چه چیزی ذهن تو را بیش از همه پریشان می‌کند؟

چندکارگی یا همان مالتی تسکینگ. من فکر می‌کنم اصلی‌ترین تهدیدی که فعالان حوزۀ نویسندگی و محتوا را تهدید می‌کند، همیشه‌آنلاین بودن است.

نمی‌شود تلگرام دسک‌تاپت باز باشد، چند دقیقه یکبار ایمیلت را هم چک کنی و موبایلت هم سایلنت نباشد و آنوقت انتظار انجام درست و منسجم یک کار را داشته باشی.

با این حساب فکر می‌کنم هر کسی که عزم و ارادۀ مقابله با چندکارگی را داشته باشد با سرعت خیلی بالایی از بقیه جلو می‌افتد.

خب راهکار مشخصی هم داری؟

حذف کردن بسیاری از حواس‌پرت‌کن‌ها سخت است، تو نمی‌توانی دزدگیر ماشین همسایه یا صدای بوق ماشین‌های بیرون را کنترل کنی، اما موبایلت را که می‌توانی کلاً بی‌صدا کنی.

یا مهم‌ترین کاری که می‌توانیم انجام بدهیم این است که ساعت معینی را آفلاین باشیم، آفلاین فکر کنیم و آفلاین بنویسیم.

در روزگار ما مزیت رقابتی فقط در یک چیز است:  بتوانی چندکارگی(multitasking) را کنار بگذاری و فقط روی انجام «یک» کار تمرکز کنی.

خب، مثلاً ممکن است حین نوشتن یک توییت خوب به ذهنت برسد، چطوری می‌خواهی تحمل کنی و آن را درجا منتشر نکنی؟ یا اصلاً ممکن است به فکر پیگیری یک کار مهم بیفتی، به نظرت آفلاین‌شدن ایده‌ای غیرعملی نیست؟

اتفاقا وقت آنلاین هستی و دائم از این شاخه به آن شاخه می‌پری، در مجموع زمان خیلی بیشتری را هدر می‌دهی. بهترین کار این است که اگر چیزی حین آفلاین بودن به ذهنت رسید توی دفترچه یادداشتت بنویسی تا وقتی آنلاین شدی به آن رسیدگی کن. باورت میشه من وقتی حین آنلاین بودن می‌خواهم روی کاری تمرکز کنم مغزدرد می‌گیرم؟

مگر مغز هم درد می گیرد؟

کافی است در چندکارگی زیاده‌روی کنی، آنوقت می‌بینی که ذهنت روز به روز فرسوده‌تر می‌شوی. پیش‌آمده که گرم نوشتن یک ایدۀ خوب بوده‌ام و ناگهان یک پیام تلگرامی از گوشۀ صفحه حواسم را پرت کرده، در چنین مواقعی حس می‌کنم که مغزم نیش می‌کشد. وقتی آنلاینی وسوسۀ یک سرچ را دیدن یا نوتیفیکشن می‌تواند به سرعت کل جریان خلاقیت تو را قطع کند.

خب، حالا دقیقاً چه‌کار کنیم تا تمرکز بیشتری داشته باشیم؟

بهتر است توی چک لیست برنامه‌های روزانۀ خودمان، ساعت آفلاین‌بودن را هم اضافه کنیم؛ و حتی اگر دنبال کیفیت ذهنی بیشتری هستیم، مودم اینترنت را کلاً تاز برق بکشیم و مشغول کار خومان بشویم، برای آنلاین شدن، وقت بسیار است.

راستی یک سایت خیلی جالب و خلاقه هست که پیشنهاد می‌کنم حتماً هرازگاهی به آن سر بزنی، البته فقط یک مطلب ثابت دارد که به فارسی هم ترجمه شده است، فقط دیدن این سایت یک شرط خیلی مهم دارد.

چه شرطی؟

خودت ببین:

کلیک کنید

بعد از خواندن این مطلب چه‌کار کنم؟

می‌توانید «حین نوشتن آنلاین باشیم یا آفلاین؟» را بخوانید.

عضویت در کانال مدرسه نویسندگی در تلگرام

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم