چند نکته و پیشنهاد در مورد پاسخ به کامنت دوستان بلاگ چارتی

۱۶ آذر ۱۳۹۶ بلاگی

عمومی    

پاسخ به کامنت دیگران

یکی از قابلیت‌هایی که طبیعتاً در بسیاری از فضاهای اجتماعی دیجیتال وجود دارد، نوشتن پاسخ و نکات تکمیلی برای کامنت‌ها و دیدگاه‌های دیگران است.

در فضای آموزشی نیز، این فرصت می‌تواند در افزایش بهره‌وری آموزشی بسیار موثر باشد. اما از سوی دیگر، اگر با بی‌دقتی و بی‌حوصلگی یا به صورت شتابزده در مورد نظرات دوستان خود اظهار نظر کنیم، احتمالاً کارکرد مفیدی نخواهد داشت و حتی می‌تواند تنش آفرین هم باشد.

ما طی سال‌های گذشته، پاسخ‌نویسی به کامنت‌ها و نظرات دوستان دیگر را، اگر چه محدود نکردیم، اما تشویق هم نکردیم.

طی ماه‌های اخیر، بررسی کامنت‌ها و نظراتی که عزیزان بلاگ چارتی در پاسخ به نظرات سایر دوستان‌شان مطرح کردند به ما نشان داد که اتفاقاً محتوای پاسخ‌ها و گفتگوهای میان دوستان بلاگ چارتی، می‌تواند یکی از بخش‌های ارزشمند درس‌ها باشد.

به همین علت یک امکان تازه به بلاگ چارت افزوده‌ایم:

از این به بعد، در صفحه‌ی آخرین دیدگاه‌ها می‌توانید پاسخ‌هایی را که به کامنت‌ها و نظرات شما داده شده به صورت مستقل مشاهده کنید.

البته برای اینکه پاسخ‌ها به شما نمایش داده شود، ابتدا لازم است یک مرتبه به صفحه‌ی تنظیمات مراجعه کرده و گزینه‌ی نمایش پاسخ‌های دیدگاه‌های من را فعال کنید.

چند پیشنهاد

پیشنهاد می‌کنیم هنگام نوشتن نکات و توضیحات در پاسخ به دوستان‌تان به این موارد توجه کنید:

تشکر نکنیم

می‌دانید که در بلاگ چارت، از تشکر و تعارف چندان استقبال نمی‌شود. اگر درس‌های بلاگ چارت مفید بود، بهترین تشکر این است که آنها را دقیق‌تر بخوانیم و به کار بگیریم. نه اینکه کامنت تشکر بگذاریم. اگر نظرات دوستان‌مان هم آموزنده بود، می‌توانیم با دادن امتیاز آموزنده به آنها (و البته ندادن امتیاز‌ آموزنده به نظرات ضعیف‌تر) از کسانی که به ما چیزی را می‌آموزند قدردانی کنیم.

بنابراین، پاسخ به کامنت‌ها و تشکر از نظرات یا پیشنهادها و توضیحات، قاعدتاً کمک چندانی نمی‌کند. ما همه می‌دانیم که قدردان آموزش‌های یکدیگر هستیم و با همین انگیزه اینجا جمع شده‌ایم، پس تأکید مکرر بر این نکته، لطف چندانی نخواهد داشت.

مفید بودن صحبت‌ها برای دوستان دیگر

توجه داشته باشید که وقتی در پاسخ یک دوست خود مطلبی را می‌نویسید، صدها نفر از دوستان دیگر شما هم آن صحبت و پاسخ شما را می‌خوانند. بنابراین به شکلی بنویسید و توضیح دهید که افراد دیگری هم که آن گفتگو را می‌خوانند، نکات جدید بیاموزند و از آن گفتگو استفاده کنند.

مثل همیشه، عدم قطعیت و تردید را در نگارش خود رعایت کنیم

اگر نظر ما با نظر دوست دیگرمان متفاوت است، بهتر است در همان ابتدا اعلام کنیم که به نظر من یا بر اساس سلیقه‌ی من چنین است و چنان نیست؛ یا بگوییم که تجربه‌ی متفاوتی در یک زمینه داشته‌ایم. با این کار، هم احساس بهتری در خواننده ایجاد می‌کنیم و هم اظهار نظر ما، متقاعدکننده‌تر خواهد بود.

سعی کنیم تا حد امکان در پاسخ‌های خود، منابع جدید، تجربه‌های تازه و نکات تکمیلی را مطرح کنیم. بکوشیم پاسخ به یک کامنت یا دیدگاه، در حد یک دیدگاه اصلی، غنی و ارزشمند باشد. به این شکل، حتی اگر گفتگوهای تو در تو شکل بگیرد، مطالعه‌ی آنها همچنان لذت‌بخش و آموزنده خواهد بود.

به پروژه‌ی دوستان‌مان پاسخ ندهیم

در زیر درس‌هایی که پروژه دارند، در پاسخ به پروژه‌ی دوستان‌مان کامنت نگذاریم.

پروژه‌ها، آخرین نقطه‌ی درس هستند و بحث و تبادل نظرها باید در درس‌های قبل از آنها انجام شود.

چند پیشنهاد برای پاسخ به دیدگاه‌های دوستان‌مان

  مثال و توضیح بیشتر: اگر علاوه بر مثال یا تجربه یا خاطره‌ای که ایشان مطرح می‌کنند، مثال یا خاطره و تجربه‌ی مشابهی داریم، می‌توانیم با مطرح کردن آن، از دیدگاه دوستان خود دفاع کرده و پیام ایشان را شفاف‌تر و کامل‌تر کنیم.

  مقاله و منابع تکمیلی: اگر دوستی مطلبی مطرح کرده یا به مقاله‌ای اشاره کرده و ما کتاب، یا مقاله یا منابع دیگری هم می‌شناسیم، می‌توانیم آن را به صحبت‌های دوست‌مان اضافه کنیم.

  پاسخ به سوال‌هااگر دوستی در درسی پرسشی مطرح کرده و ما پاسخ آن را می‌دانیم، یا درس (و درس‌های دیگری) در بلاگ چارت سراغ داریم که می‌تواند به دوست‌مان کمک کند، به سوال او پاسخ دهیم.

  مقاله‌ها و منابع با دیدگاه متفاوتاگر جایی به نتیجه رسیده‌ایم که دیدگاه متفاوتی هم وجود دارد، با ذکر منبع به دوستان‌مان پیشنهاد کنیم که آن دیدگاه را هم مرور کنند. البته حرفه‌ای‌ترین شکل ارجاع به مقاله یا لینک در سایت دیگر این است که خودمان در چند جمله، خلاصه‌ی نکته را بگوییم تا قبل از کلیک کردن، دوستان‌مان بدانند که قرار است با چه چیزی مواجه شوند و سرعت مطالعه‌شان هم افزایش یابد.

  ارجاع به کامنت‌های دیگر خودمان: اگر برای یک بحث یا نکته، در جای دیگری در بلاگ چارت پاسخ یا توضیحی نوشته‌ایم، یا کامنتی داریم که می‌تواند به شفاف شدن بحث کمک کند، لینک آن کامنت را به دوستان‌مان معرفی کنیم. البته باز هم در چند جمله بگوییم که کامنتی که مطالعه‌اش را پیشنهاد می‌کنیم در چه زمینه‌ای است. اگر مطمئن هستید که جایی تمرین یا مثال یا کامنتی دارید که خواندن آن برای دوست دیگرتان مفید است، در توصیه کردن آن تردید نکنید. کسی این کار را تبلیغ فرض نخواهد کرد.

با بلاگ چارت همراه شوید

آیا می‌دانید که فقط با درج نام کاربری و ایمیل خود می‌توانید به جمع بلاگ چارتی‌ها بپیوندید؟

اطلاعات ثبت نام

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم