یک روش برای کتاب خریدن و مطالعه کردن

۲۰ تیر ۱۳۹۷ بلاگی

کتاب در ایران یکی از ارزان‌ترین کالاهاست، همیشه هم در افزایش تورم کم‌ترین میزان افزایش قیمت را داشته است.

کل کتاب‌خوان‌های ایرانی چند هزار نفر بیشتر نیستند. خودشان می‌نویسند، خودشان هم می‌خرند و می‌خوانند. بعضی‌ها هم که فقط قلم‌فرسایی می‌کنند و خریدن و خواندنی در کارشان نیست. زود از رده خارج می‌شوند.

 

باری، بهانۀ نخریدن کتاب به خاطر گرانی از بنجل‌ترین بهانه‌هاست که فقط از دهن میان‌مایه‌ها بیرون می‌آید.

قصد مقایسۀ کلیشه‌ایِ قیمت پیتزا با کتاب را هم ندارم. چون بالاخره پیتزا خیلی مهم‌تر از کتاب است و در عمل ثابت کرده‌ایم که شکی در این موضوع نیست.

متوسط قیمت بهترین کتاب‌ها ۱۵ هزار تومن است، هر چقدر هم دست و بالمان تنگ باشد، خریدِ ماهی یکی دو تا کتاب و جویدن آن سهل و ساده است.

 

همۀ چند خط قبلی بهانۀ گفتن حرف دیگری بود.

کتاب روی سر من زیاد ریخته. شهوت خواندنِ همزمان ده‌ها کتاب رنگاوارنگ دست از سرم برنمی‌دارد. قصد فخرفروشی هم ندارم. چون اصولاً خوانندۀ این وبلاگ آن‌قدر پرت و بی‌سواد نیست که با پُز مطالعه بتوان به او فخر فروخت.

 

حرف توی حرف شد. اصل مطلب:

من حس می‌کنم رشد شخصی و حرفه‌ای‌ام گره خورده به بعضی کتاب‌ها. یعنی اگر می‌خواهم قدم محکمی بردارم و بلندپروازی دیوانه‌وارم را اندکی ارضا کنم، باید بعضی کتاب‌ها را وحشیانه‌تر بجوم. بارها و بارها بخوانمشان، تحلیلشان کنم، تدریسشان کنم  و سوار بحث بشوم.

برگردم به اول بحث؛ چون کتاب در ایران ارزان است، از بعضی‌ها کتاب‌های مهم، چهار پنج نسخه خریده‌ام. هر نسخته را هم هر بار در یکی کتابگردی‌های  و از یک کتابفروشی متفاوت.

 

 به چند دلیل:

اولاً در میان انبوه کتاب‌ها، با داشتن چند نسخه از یک کتاب از هر طرف که می‌روم به کتابی می‌ر‌سم که قصد بلعیدنش را دارم. یک نسخه در کیفم، یک نسخه کنار تختخواب، یک نسخه در دفتر کار، یک نسخه در اتاق کار خانگی و…

ثانیاً این‌جوری با خیال راحت به جان کتاب‌ها می‌افتم، در حاشیۀ یکی یادداشت‌نویسی می‌کنم. زیر سطرهای یکی خط می‌‌کشم و یا با ماژیک هایلایت می‌کنم. حتی می‌توانم عطف یکی از نسخه را بشکافم و صفحه را جدا جدا، مزه مزه کنم.

ثالثاً آدم وقتی بالای چیزی بیشتر خرج می‌کند، آن را جدی‌تر می‌گیرد. کتاب بیست-سی هزار تومنی می‌رود لای بقیه کتاب‌ها، ولی وقتی صد-دویست هزار تومن خرج یک کتاب کنم، بیشتر قدرش را می‌دانم.

 

 بعد از خواندن این مطلب چه‌کار کنم؟

می‌توانید «کتاب‌خوانی با روش ۲۱ گرم» را بخوانید.

شرکت در طرح تابستانه مدرسه نویسندگی (طرحی ویژه برای نوشتن و تولید محتوا در تابستان ۹۷)

دانلود رایگان کتاب چگونه به یک نویسنده آنلاین تبدیل شویم؟

اینستاگرام آموزشی بلاگ چارت

کانال مدرسه نویسندگی در تلگرام

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم

تمامی حقوق مادی و معنوی برای بلاگ چارت محفوظ میباشد.

طراحی و بهینه سازی : بک لینک | علی بی زد