اثرو کرونا بر بیکاریتاثیرات اقتصادی کروناصنعت توریسم و کرونامیدونستی؟

تاثیر کرونا بر اقتصاد | بیکاری بر اثر کرونا

کرونا و تاثیر آن بر روی اقتصاد

این روزها جهان با چالشی بزرگ روبرو شده است که همه ابعاد زندگی او را تحت تاثیر قرار داده است. از یک سو ویروس کرونا سلامتی انسان را تهدید می کند و از سوی دیگر اقتصاد او را دگرگون کرده است. افراد بسیار زیادی در اثر شیوع این بیماری شغل خود را از دست داده اند و درآمد بسیاری هم کاهش یافته است.

همه گیری ویروس کرونا در سالهای 2019 و 2020 عواقب بسیار گسترده ای داشته است که فراتر از شیوع خود بیماری COVID-19 و تلاش برای کنترل آن می باشد. از آنجا که ویروس کرونا در سراسر جهان گسترش یافته است ، نگرانی ها از مسائل مربوط به تولید به سمت کاهش تجارت در بخش خدمات تغییر یافته است.

این همه گیری باعث بزرگترین رکود جهانی در تاریخ شده است و بیش از یک سوم جمعیت جهانی در حال حاضر در حالت قرنطینه بسر می برند.

پیش بینی می شود که کمبود عرضه به دلیل خرید ناشی از نگرانی و ترس ، افزایش استفاده از کالاها برای مقابله با این بیماری همه گیر و ایجاد اختلال در کارخانه ها بر بخشهای مختلف تأثیر بگذارد ، علاوه بر این ، گسترش این بیماری منجر به کاهش قیمت نیز شده است.

گزارش های گسترده ای از کمبود عرضه مواد دارویی منتشر شده است  و در بسیاری از مناطق مردم به دلیل ترس، بیش از حد خرید می کنند و به همین دلیل شاهد کمبود مواد غذایی و سایر اقلام ضروری می باشیم.

بازارهای جهانی سهام در 24 فوریه 2020 به دلیل افزایش چشمگیر تعداد موارد COVID-19 در خارج از سرزمین چین سقوط زیادی کرد. تا 28 فوریه سال 2020 ، بورس سهام در سراسر جهان از زمان بحران مالی 2008 ، بزرگترین کاهش خود در یک هفته را مشاهده کرد.

تاثیر کرونا بر اقتصاد | بیکاری بر اثر کرونا

پس زمینه ای بر شیوع کرونا

بازارهای جهانی سهام دوباره در مارس 2020 با سقوط چند درصدی در شاخص های اصلی جهان مواجه شد. با گسترش همه گیری ، کنفرانس های علمی و رویدادهای جهانی  مد ، موسیقی، سینما و ورزش لغو شده اند یا به تعویق افتاده اند. در حالی که تأثیر اقتصادی بر صنعت سفر و گردشگری هنوز تخمین زده نشده است احتمالاً این میزان به اندازه میلیاردها دلار در حال افزایش است. تا 16 مارس ، گزارش هایی خبری منتشر شد که نشان می دهد اثر ویروس کرونا بر اقتصاد ایالات متحده از آنچه قبلاً تصور می شد ، بدتر خواهد بود.

همه گیری کرونا با تعطیلات سال نو چینی همراه بود. بر اثر این بیماری ، تعدادی از رویدادهای پرجمعیت از جمله جشنواره های سال نو میلادی  لغو شد و شرکت های خصوصی نیز به طور مستقل مغازه ها و جاذبه های گردشگری خود مانند هونگ کنگ دیزنی لند و شانگهای دیزنی لند را بستند.

بسیاری از رویدادهای سال نو قمری و جاذبه های گردشگری برای جلوگیری از تجمع گسترده ، از جمله شهر ممنوعه در پکن و نمایشگاه های معابد سنتی بسته شدند. در 24 استان از 31 استان مقامات، تعطیلات سال نو را تا 10 فوریه تمدید کردند و به اکثر مکانهای کاری دستور دادند تا زمانی که به آنها ابلاغ نشده باشد حق فعالیت ندارند.

این مناطق 80٪ از تولید ناخالص داخلی کشور و 90٪ صادرات را تشکیل می دادند. هنگ کنگ اما سطح پاسخ خود را به بالاترین خود رساند و وضعیت اضطراری اعلام کرد ، مدارس را تا مارس تعطیل کرد و همه جشن های سال نو خود را لغو کرد.

به گفته مدیرعامل سازمان جهانی بهداشت ، تقاضا برای تجهیزات حفاظت شخصی صد برابر شده است.

 

 تاثیرات سیاسی کرونا

این تقاضا منجر به افزایش قیمت آنها تا بیست برابر قیمت عادی شده و همچنین باعث تاخیر در عرضه کالاهای پزشکی برای چهار تا شش ماه شده است.

تعدادی از مدیران سطح استانی حزب کمونیست چین (CPC) به دلیل اقدامات ضعیفشان در برقراری قرنطینه در چین مرکزی برکنار شدند و این نشانه عدم رضایت مردم از پاسخ نهادهای سیاسی به شیوع ویروس در آن مناطق بود.

برخی از مفسران اظهار داشته اند که اعتراض نسبت به این بیماری می تواند اعتراضی نادر علیه حزب کمونیستی چین باشد. البته اکنون چین توانسته است بیماری را تا حد زیادی کنترل کند و سطح اعتراضات را کاهش دهد.

بسیاری از کشورها در اوایل شیوع این ویروس، سفرهای خود را به چین لغو کردند و یا محدودیت های شدیدی در این باره اعمال کردند. شماری از کشورها اما برای نشان دادن حمایت خود از چین در زمان شیوع این بیماری همچنان روابط خود را با این کشورادامه دادند  مانند زمانی که نخست وزیر کامبوج، هون سن سفر ویژه ای به چین داشت تا حمایت کامبوج از چین را در مبارزه با شیوع این بیماری همه گیر نشان دهد.

رئیس جمهور ایالات متحده ، دونالد ترامپ به دلیل عملکرد خود در قبال این بیماری به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است .وی به ارائه چندین ادعای گمراه کننده یا دروغین ، عدم ارائه اطلاعات کافی و کم اهمیت جلوه دادن شیوع این همه گیری متهم شده است. آمریکا اکنون به مرکز شیوع این بیماری در جهان تبدیل شده است و عده زیادی در این کشور بر اثر ابتلا به کرونا فوت کرده اند.

 

تاثیرات اقتصادی کرونا

یکی از دولت هایی که در زمان شیوع بیماری روابط خود را با چین ادامه داد دولت جمهوری اسلامی ایران بود. این کشور پس از مدتی دچار بحران همه گیری شد اما توانست به خوبی از پس آن بربیاید و آن را کنترل کند. ایران هم اکنون در حالت خوبی از لحاظ شیوع بیماری بسر می برد.

این بیماری بر روابط سیاسی بین کشورها تاثیر زیادی گذاشته است برای مثال بسیاری در کشور ایتالیا خواستار جدایی از اتحادیه اروپا شده اند زیرا اتحادیه اروپا به آنها در این وضعیت وخیم توجهی نمی کند.

شیوع ویروس کرونا بحرانی عظیم را برای اقتصاد دنیا پدید آورده است. شاخص های سهام به میزان شدیدی سقوط کرده اند و قیمت نفت به پایین ترین حد خود رسیده است تا حدی که نفت آمریکا به دلیل هزینه های انبارداری منفی شده است. این مسائل همه را نگران کرده است و همه دوست دارند بدانند این وضعیت به کجا خواهد انجامید.

در چین میزان صادرات بسیار کم شده است و اقتصاد چین تا کنون میلیاردها دلار آسیب دیده است. البته چین در تلاش است تا با سیاست های پرداخت وام و دیگر موارد ضرر و زیان شرکت های خود را کاهش دهد اما بهر حال شیوع این بیماری تاثیر بسیار زیاید بر روی آن گذاشته است. بسیاری از کشورها با اقتصادهای بزرگ مانند ایتالیا و اسپانیا سیاستهای قرنطینه ای را تصویب و اجرا کرده اند. این امر به اختلال در فعالیت های تجاری در بسیاری از بخش های اقتصادی منجر شده است.

در زیر به تاثیر شیوع بیماری کووید 19 بر بخش های مختلف اقتصادی پرداخته شده است.

بازارهای مالی

آشفتگی اقتصادی در ارتباط با همه گیری ویروس کرونا تأثیرات گسترده و وسیعی بر بازارهای مالی از جمله سهام ، اوراق قرضه و کالاها (از جمله نفت خام و طلا) داشته است و البته همچنان تاثیر خواهد داشت.

رویدادهای مهمی چون جنگ قیمت نفت روسیه و عربستان سعودی منجر به فروپاشی قیمت نفت خام و سقوط بازار سهام در مارس 2020 شود. انتظار می رود که برنامه توسعه سازمان ملل متحد تا 220 میلیون دلار در کشورهای در حال توسعه کاهش یابد و البته باید بدانیم که تاثیرات اقتصادی این بیماری تا ماه ها و حتی سال های دیگر ادامه خواهد داشت.

تولید

فروش وسایل نقلیه جدید در ایالات متحده تا 40 درصد کاهش یافته است. سه شرکت بزرگ آمریکایی همه کارخانه های خود در ایالات متحده تعطیل کرده اند. صنعت خودروسازی آلمان که از رسوایی بزرگ دیزل گیت و همچنین رقابت با اتومبیل های برقی رنج می برد ، حالا با بحران دیگری روبرو شده است که کرونا نام دارد.

هنر ، سرگرمی و ورزش

این اپیدمی تأثیر ناگهانی و قابل توجهی بر بخش های هنری و میراث فرهنگی  در سرتاسر جهان داشته است. این بحران جهانی و عدم اطمینان ناشی از آن ، عمیقاً بر عملکرد سازمانهای فرهنگی و ورزشی تأثیر گذاشته است. تا مارس 2020 ، در سراسر جهان اکثر موسسات فرهنگی به طور کامل بسته شده اند (یا حداقل خدمات آنها محدود شده است) .نمایشگاه ها ، رویدادها و کنسرت ها لغو شده اند یا به تعویق افتاده اند.

بسیاری از افراد، قراردادها یا شغل خود را به طور موقت یا دائم از دست داده اند. در کشورهایی مانند استرالیا ، جایی که هنر در حدود 6.4٪ تولید ناخالص داخلی سهم داشته است ، تأثیرات آن بر افراد و اقتصاد قابل توجه بوده است.

کرونا در سینما

بیماری همه گیر ویروس کرونا بر صنعت فیلم تأثیر زیادی گذاشته است. در سراسر جهان سینماها تعطیل شده اند و جشنواره ها لغو یا به تعویق افتاده اند و اکران فیلم ها به تاریخ های آینده موکول شده است. با بسته شدن سینماها ، فروش گیشه جهانی میلیاردها دلار کاهش یافت ، در حالی که استریمینگ محبوبیت بیشتری پیدا کرد و سهام نتفلیکس افزایش یافت. سهام غرفه داران فیلم به طرز چشمگیری کاهش یافت.

تقریباً همه فیلم های تبلیغاتی که بعد از آخر هفته مارس اکران می شدند در سراسر جهان به تعویق افتادند یا لغو شدند و تولید فیلم ها  نیز متوقف شد. ضررهای گسترده ای در صنعت پیش بینی شده است.

ورزش

بیشتر رویدادهای مهم ورزشی بر اثر کرونا لغو شده اند یا به تعویق افتاده اند از جمله المپیک تابستانی 2020 در توکیو که تا 24 مارس 2021 به تعویق افتاد. این مسائل باعث آسیب های اقتصادی زیادی شده است.

تلویزیون

همه گیری ویروس کرونا در طی این مدت تولید برنامه و سریال های تلویزیونی در چندین کشور را تعطیل یا به تعویق انداخته است.

بازی های ویدیویی

این بیماری ، بخش بازی های ویدئویی را نیز تا حدی تحت تأثیر قرار داده است. شروع این بیماری در چین بر تولید و عرضه برخی کنسول های بازی های ویدیویی تأثیر گذاشت و انتشار بازی ها را به تعویق انداخت و باعث شد تا منابع فعلی کمتر شود. با شیوع بیشتر، چندین رویداد تجاری کلیدی  از جمله E3 2020  به دلیل نگرانی از گسترش بیشتر بیماری لغو شد.

انتظار نمی رود تأثیر اقتصادی بر بخش بازی های ویدئویی به اندازه فیلم ها یا سایر بخش های سرگرمی باشد زیرا بسیاری از کارها در تولید بازی های ویدئویی را می توان به صورت غیرمتمرکز و از راه دور انجام داد و محصولات را بدون در نظر گرفتن تفاوت های ملی و منطقه ای به صورت دیجیتالی بین مصرف کنندگان توزیع کرد.

تاثیر کرونا بر اقتصاد | بیکاری بر اثر کرونا

 

صنعت توریسم و کرونا

یکی از بخش هایی که بسیار از شیوع کرونا متضرر شده است بخش توریسم و گردشگری می باشد و همین موضوع باعث ضررهای مالی و اقتصادی بسیاری شده است. در زیر به موارد تاثیر کرونا بر صنعت توریسم اشاره شده است:

  • وابستگی توریسم به سفر و لغو سفرها بر اثر کرونا
  • محدودیت های قرنطینه
  • ترس از حضور در فرودگاه ها و دیگر مکان های شلوغ
  • ترس از بیماری در خارج از کشور
  • ورشکستگی شرکت های گردشگری
  • بیکاری در صنعت گردشگری
  • افزایش قیمت بلیط هواپیما
بیکاری بر اثر کرونا

سازمان بین المللی کار در هفتم آوریل اظهار داشت که پیش بینی می کند از دست دادن 6.7 درصد از ساعت کار در سطح جهان در سه ماهه دوم سال 2020، معادل از دست رفتن 195 میلیون شغل تمام وقت باشد. آنها همچنین تخمین زده اند که تنها در سه ماهه اول سال دوهزار و بیست ،  30 میلیون شغل از دست رفته باشد(در سال 2008 و در طول بحران اقتصادی 25 میلیون شغل از دست رفت).

در ژانویه و فوریه سال 2020 ، در اوج بیماری همه گیری در ووهان ، حدود 5 میلیون نفر در چین شغل خود را از دست دادند.

تا کنون ، بیش از 15 میلیون آمریکایی شغل خود را از دست داده اند و از دولت تقاضای کمک مالی کرده اند. براساس برآوردهای بانک فدرال سنت لوییس ، شیوع کرونا می تواند باعث از بین رفتن 47 میلیون شغل در آمریکا شود و نرخ بیکاری ممکن است به 32 درصد برسد. قرنطینه و بسته شدن اماکن در هند، ده ها میلیون کارگر مهاجر را بیکار کرده است. نظرسنجی مؤسسه Angus Reid نشان داده است که 44٪ از خانوارهای کانادایی نوعی از دست دادن شغل را تجربه کرده اند.

تقریباً نهصد هزار کارگر در اواسط مارس 2020 شغل خود را در اسپانیا از دست دادند. در نیمه دوم ماه مارس ، 4 میلیون کارگر فرانسوی برای دریافت مزایای بیکاری موقت فرم پر کردند و 1 میلیون کارگر نیز در بریتانیا فرم کمک مالی از موسسات بین المللی پر کردند.

تقریبا نیم میلیون شرکت در آلمان ،کارگران خود را به یک مرخصی کوتاه مدت با یارانه دولتی به نام Kurzarbeit فرستاده اند.

به نظر شما کرونا در آینده چه تاثیراتی بر اقتصاد جهان خواهد گذاشت؟ نظرات خود را برای ما بنویسید

بیشتر بخوانید: روز جهانی زمین چه روزیست.

منابع:

https://hbr.org/2020/03/understanding-the-economic-shock-of-coronavirus

https://en.wikipedia.org/wiki/Socio-economic_impact_of_the_2019%E2%80%9320_coronavirus_pandemic


Source link

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن