عمومی

حرفهای خواندنی استقلالی خوش تیپ دهه 70 که به کانادا مهاجرت کرد!

کوروش تشت زر پیشکسوت تیم فوتبال استقلال با تاکید بر منضبط بودن مربیان ایتالیایی و جدایی آندره استراماچونی از استقلال، گفت: آن‌ها به قرارداد پایبند هستند و هرگز اهل مصالحه نیستند

مصاحبه با کوروش تشت زر

کوروش تشت زر از بازیکنان محبوب تیم استقلال در دهه هفتاد بود و در حالی که در اوج دوران فوتبالش قرار داشت، به دلیل مهاجرت به خارج از کشور از دنیای فوتبال حرفه‌ای در ایران خداحافظی کرد. تشت زر که سال‌های زیادی است خارج از کشور اقامت دارد، در کنار حرفه اصلی اش که با تحصیلاتش بی ارتباط نیست، به صورت حرفه‌ای به کار آموزش فوتبال نیز می‌پردازد و همچنان با جدیت فوتبال ایران و به خصوص استقلال را پیگیری می‌کند و روی نتایج این تیم تعصب دارد.
به بهانه فرا رسیدن سال نو، گفتگویی نسبتاً مفصل داشتیم با این هافبک پیشین تیم استقلال تا در خصوص فوتبال و مسائل روز ایران و به خصوص تیم استقلال گپ و گفت داشته باشیم. مشروح صحبت‌های تشت زر با خبرنگار مهر را در زیر می‌خوانید.

ایتالیایی‌ها اهل مصالحه نیستند
همان زمان که استقلال شروع خوبی با استراماچونی نداشت و مقابل ماشین سازی شکست خورد، بسیاری از کارشناسان شواهد یک پیشرفت شگرف را در استقلال دیدند و هواداران هم متوجه شدند. برای همین همه پای استراماچونی ایستادند تا چند هفته ابتدایی رد شود و حتی بعد از شکست مقابل پرسپولیس هم به او هیچ فشاری نیامد تا پیش بینی‌ها در خصوص او درست در بیاید.
به واسطه دوستان مربی و فوتبالیست ایتالیایی که دارم از شخصیت آن‌ها شناخت دارم و می‌دانم ایتالیایی‌ها به شدت منضبط و پایبند به اصول قرارداد هستند. ایتالیایی همانقدر که خودشان به قرارداد پایبند هستند، از طرف مقابل هم همین انتظار را دارند و به هیچ وجه اهل مصالحه نیستند.
به خوبی به یاد دارم همان زمان هم هشدارهای لازم به مدیران وقت استقلال داده شد، اما متاسفانه سرانجام استراماچونی به نشانه اعتراض به عدم پرداخت حق و حقوق و یکسری مسائل دیگر که خودش آن زمان شفاف اعلام داشت و من از بازگو کردن آن صرف نظر می‌کنم ایران را ترک کرد و دیگر هرگز حاضر به بازگشت نشد.

سه هفته‌ای که استقلال را از کورس خارج کرد
متاسفانه اولین و بزرگ‌ترین ضربه‌ای که رفتن استراماچونی به استقلال زد خارج کردن این تیم از کورس قهرمانی بود. تیم بدون استراماچونی ۳ بازی مقابل پیکان، شاهین بوشهر و ماشین سازی داشت که از ۹ امتیاز این ۳ بازی تنها ۴ امتیاز گرفت و ۵ امتیاز از دست رفته در این ۳ بازی بدون سرمربی نه تنها تیم را از صدر جدول پایین آورد، حتی آن را از کورس قهرمانی هم عقب انداخت.
این ۳ بازی لطمه بزرگ و شاید غیر قابل جبرانی را به تیم زد و اگر در پایان فصل آبی پوشان قهرمان نشوند، عامل اصلی‌اش همین سه بازی است و امتیازات مهمی که در آن از دست رفته است.

کار هوشمندانه‌ای که مجیدی انجام داد
بعد از جدایی استراماچونی انتخاب فرهاد مجیدی تنها و بهترین انتخاب ممکن بود. این درست است که در آن زمان تنها می‌شد مجیدی را برای این مسئولیت انتخاب کرد، اما حتی اگر انتخاب‌های متعددی هم پیش رو بود، باز هم مجیدی می‌توانست بهترین انتخاب باشد.
فرهاد از سرمایه‌های باشگاه استقلال است و انصافاً او هم ایثار کرد که در این شرایط سخت حاضر شد جای استراماچونی را بگیرد. استراماچونی که مردم به شدت او را دوست داشتند و هیچ فردی را به جای او نمی‌پذیرفتند.
هوشمندانه‌ترین کار مجیدی کرد ادامه روش استراماچونی بود تا تفکر بازیکنان به هم نخورد. فرهاد نه سیستم استقلال را تغییر داد و نه حتی نفراتی که استراماچونی آن‌ها را در سیستم قرار می‌داد. همین باعث شد تا تیم فرهاد هم نتایج خوبی بگیرد و اوجه نتایج فرهاد در استقلال را در دو دیدار پلی آف آسیایی دیدیم که ابتدا الکویت را در امارات با گل شکست داد و سپس تیم مدعی و ثروتمند الریان با آن همه ستاره بین المللی اش را در دوحه با ۵ گل در هم کوبید.

استقلال کار خارق العاده‌ای کرد
در حال حاضر فاصله استقلال تا صدر جدول قدری زیاد است. می‌خواهم بگویم کاری که تا همینجا هم استقلالی‌ها کردند خارق العاده بوده. چون تیمی که در ابتدای فصل ۱۶ بازیکن خود را از دست بدهد و با مدیریتی ضعیف وارد مسابقات شود، همین که جزو سه چهار تیم بالای جدول باشد و هنوز هم از شانس قهرمانی حرف بزند یعنی کارش بزرگ و خارق العاده بوده است.
متاسفانه شاکله اصلی این تیم در ابتدای فصل به هم خورد و هفته‌ها طول کشید تا بازیکنان جدید که تعداد شان کم هم نبود تازه با خصوصیات یکدیگر آشنا شوند.

انتصاب‌های غیر ورزشی بلای جان استقلال و پرسپولیس
متاسفانه مدیریت وزارت ورزش بر استقلال و پرسپولیس چندان جالب نیست و همواره شاهد این هستیم که با انتصابات عمدتاً غیر ورزشی در چرخه مدیریت این دو تیم تضعیف می‌شوند.
همواره شاهد حضور افرادی غیر ورزشی هستیم که برای رسیدن به شهرت و اهداف اقتصادی، تجاری یا سیاسی فضای فوتبال و تریبون استقلال و پرسپولیس را هدفد می‌گیرند و راه هم برای مدیریت آن‌ها هموار می‌شود. این دسته از مدیران بلای جان فوتبال به خصوص استقلال و پرسپولیس هستند.

خصوصی سازی تنها راه نجات سرخابی‌ها
مدیران استقلال و پرسپولیس ورزشی یا غیر ورزشی با یک مشکل بزرگ مواجه هستند که آن هم بدهی‌های انباشته است. تجربه نشان می‌دهد سیاست گذاری در وزارت ورزش برای مدیران استقلال و پرسپولیس نوعی است که عمر مدیریت‌ها بلند نیست و مدیران انتصابی هم با درک این موضوع تنها گذران روزمره را لحاظ می‌کنند و چشم انداز بلند مدت در مسائل مالی ندارند.
تیم داری به شکل دولتی یک تجربه شکست خورده است و بهترین و تنها راه نجات استقلال و پرسپولیس خصوصی سازی این دو تیم است. در صورت واگذاری استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی این دو تیم نجات پیدا می‌کنند.
در دنیای حرفه‌ای فوتبال هم نمونه‌ها و الگوهای خوبی برای خصوصی سازی وجود دارد و دولت هم نباید از واگذاری استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی بترسد. مگر در اروپا این همه تیم بزرگ با هواداران چند میلیونی در اختیار بخش خصوصی هستند اتفاق بدی افتاده است؟

تسلیم خواسته هواداران شدم
در همه سال‌های گذشته از حضور در فضای مجازی ابا داشتم و نمی‌خواستم خودم را آلوده کنم. دوستان زیادی به من پیشنهاد می‌دادند، اما از ورود به دنیای مجازی امتناع می‌کردم. اخیراً هواداران استقلال در ایران و خارج از ایران به من فشار آوردند و من هم تسلیم شدم و در اینستاگرام یک صفحه باز کردم.
خوشبختانه در همین مدت کوتاهی که وارد دنیای مجازی شدم بازخوردهای بسیار خوبی از هواداران گرفتم. در این مدت عکس‌های قدیمی و جدیدم را با استقلالی‌ها به اشتراک می‌گذارم و نظرات آن‌ها را می‌بینم. خیلی خوشحالم بگویم تاکنون حتی یک نظر هم منفی در صفحه من نبوده و این مرا خوشحال می‌کند. هواداران استقلال بسیار با معرفت و با صفا هستند و از سال‌های دور همیشه مرا مورد محبت خود قرار می‌دادند.

هموطنانم کرونا را جدی بگیرند
به عنوان یک هموطن از همه مردم شریف و عزیز ایران خواهش می‌کنم ویروس کرونا را جدی گرفته و به توصیه‌های ایمنی توجه کنند. لطفاً از خانه‌های تان بیرون نیایید و به سفر نروید. قرنطینه را جدی بگیرید و به قطع چرخه انتقال این ویروس کمک کنید.
لطفاً در این ایام بیشتر از طریق شبکه‌های اجتماعی با یکدیگر در ارتباط باشید و فعلاً دور رفت و آمد را قلم بگیرید.

آرزوی سالی خوب برای هموطنان عزیزم
در آخر هم می‌گویم متاسفانه سال ۹۸ برای ما ایرانی‌ها سال خوبی نبود و اتفاقات ناخوشایند در این سال به کرات داشتیم که بدترین آن شیوع ویروس کرونا بود.

با همه وجودم آرزو می‌کنم سال ۹۹ سالی خوب برای عزیزان هموطن باشد. در درجه اول شر این ویروس از سر دنیا و به خصوص مردم خوب کشورم کنده شود و جشن پیروزی بر کرونا را بگیریم، در درجه دوم آرزوی دل خوشی و سلامتی برای هموطنانم دارم و در آخر هم امیدوارم جیب و حساب‌های بانکی همه ایرانی‌ها در سال ۹۹ پُرِ پُرِ پُر باشد.

گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: khabaronline.ir


Source link
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن