آیا کرونا دارم؟برگ ریزونچطور بفهمیم کرونا داریم؟علائم اولیه ویروس کروناعلائم جدید کروناعلاوم کرونا

علائم اولیه ویروس کرونا چیست؟ چگونه تشخیص دهیم کرونا داریم؟

ویروس کورونا به بدترین کابوس جهان تبدیل شده است. بازارها و سینماها و کافه ها، ورزشگاه ها و باشگاه ها ، پاساژها و فروشگاه ها همگی تعطیل شده اند. خیابان ها بسیار خلوت هستند و ترددها بسیار کم شده است. این ویروس که اولین بار در چین دیده شد حالا به سرعت کل جهان را آلوده کرده و بسیاری را مبتلا کرده است و عده ای را هم به کام مرگ کشانده است. اما آیا می دانید علائم اولیه ویروس کرونا چیست؟

تمام اخبار این روزهای رسانه ها پیرامون کورونا می باشد. اطلاع رسانی درباره کورونا و تازه ترین اخبار آن تقریبا همه خبرها را به خودش اختصاص داده است. جنگی میان انسان و موجودی که حتی با چشم دیده نمی شود آغاز شده است. بهر حال باید این ویروس را شکست داد و نتیجه آن هم به ما مردم بستگی دارد.

شاید سخت ترین قسمت شیوع Covid-19 این است که باعث می شود احساس آسیب پذیری و ناامنی کنیم آن هم نه فقط از نظر سلامتی و بهداشت.

عواقب مالی این بیماری و اقدامات انجام شده برای جلوگیری از شیوع آن در حال حاضر از موجی کوچک به امواجی بزرگ تبدیل شده است. به سختی یک خانوار در جهان وجود دارد که تاکنون تحت تأثیر وقایع اقتصادی ناشی از ویروس کورنا قرار نگرفته است.

واضح است که اقتصاد – و کل سبک زندگی ما – مجدداً احیا می شوند. به تدریج ، ما روشهای مقابله را می آموزیم. این دهکده جهانی در بهترین و بدترین حالت خود قرار دارد. با عبور از این مرحله می توان کارهای تازه بسیاری انجام داد.

Covid-19  چیست؟

اول از همه توضیحی را  درباره بیماری کووید 19 بخوانید. این بیماری توسط یکی از اعضای خانواده کروناویروس ایجاد می شود که قبلاً انسان با آن روبرو نشده بود. مانند سایر ویروس های کورونا ، از حیوانات به انسان منتقل شده است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) آن را یک بیماری همه گیر اعلام کرده است.

نکته:عده ای معتقدند که این ویروس در آزمایشگاه ساخته شده است اما این ادعا فعلا سندیت و پایه علمی محکمی ندارد.

علائم اولیه ویروس کرونا ایجاد می کند چیست؟

طبق گفته سازمان بهداشت جهانی ، شایع ترین علائم Covid-19 تب ، خستگی و سرفه خشک است. همچنین ممکن است برخی از بیماران دچار آبریزش بینی ، گلودرد ، گرفتگی بینی و درد یا اسهال شود. هم چنین نفس کم آوردن و مشکل در تنفس از دیگر علامت های کورونا می باشد. حدود هشتاد درصد افرادی که دچار بیماری Covid-19 می شوند یک مورد خفیف را تجربه می کنند – تقریباً به اندازه یک سرماخوردگی معمولی – و بدون نیاز به درمان خاصی بهبود می یابند.

تخمین های فعلی دوره نهان- زمان بین عفونت و شروع علائم – از یک تا 14 روز است. بیشتر افراد آلوده طی پنج تا شش روز علائم خود را نشان می دهند.

با این حال ، بیماران آلوده همچنین می توانند بدون علامت و نشانه باشند ، به این معنی که علیرغم داشتن ویروس در سیستم های خود ، هیچ علائمی را از خود نشان نمی دهند و آن را به راحتی پشت سر می گذارند.

سازمان بهداشت جهانی می گوید ، تقریباً از هر شش نفر یک نفر به طور جدی بیمار می شود. افراد مسن و افراد دارای مشکلات جدی پزشکی مانند فشار خون بالا ، مشکلات قلبی یا دیابت یا بیماری مزمن تنفسی ، در معرض خطر جدی بیماری Covid-19 قرار دارند.

در بریتانیا ، سرویس بهداشت ملی (NHS) علائم ویژه ای را برای یافتن  اینکه آیا مبتلا هستید ، مشخص کرده است:

درجه حرارت بالا

آیا وقتی قفسه سینه یا پشت خود لمس کنید احساس گرما می کنید ؟ این می تواند نشانه ای از وجود ویروس در بدن شما باشد.

سرفه مداوم جدید

سرفه مداوم می تواند یکی از علائم اولیه ویروس کرونا باشد. این بدان معنی است که شما شروع به سرفه کردن پشت سرهم کرده اید. از آنجا که این بیماری، همه گیری ویروسی است ، آنتی بیوتیک ها فایده ای ندارند. داروهای ضد ویروسی که در برابر آنفولانزا داریم نیز مؤثر نیستند و در حال حاضر هیچ واکسنی وجود ندارد. بهبودی و درمان به قدرت سیستم ایمنی بدن افراد بستگی دارد.

علائم اولیه ویروس کرونا چیست؟ چگونه تشخیص دهیم کرونا داریم؟

مجله پزشکی نیوانگلند ، در مطالعه‌ای که در 31 ژانویه منتشر شد ، گزارشی از چگونگی تأثیر عفونت ویروس کورونا بر روی بدن یک فرد را ارائه کرد.

در این مطالعه داده های پزشکی یک مرد 35 ساله ، اولین مورد عفونت در ایالات متحده بررسی شده است. اولین علامت سرفه خشک و به دنبال آن تب بود.

وی در روز سوم بیماری ، دچار تهوع ، استفراغ و به دنبال آن اسهال و ناراحتی شکم در روز ششم شد. در روز نهم ، او دچار ذات الریه شده بود و در نفس کشیدن مشکل داشت.

تا روز دوازدهم ، وضعیت او بهبود یافته بود و تبش نیز فروکش کرد. با این حال او بینی او هنوز آبریزی داشت. در روز چهاردهم ، به جز سرفه خفیف او دیگر علامتی نداشت.

براساس گزارش رسانه های محلی ، وی در 19 ژانویه بستری شد و در هفته اول فوریه از بیمارستان مرخص شد.

Tedros Adhanom Gbrebreesesus ، رئیس سازمان بهداشت جهانی ، در 24 فوریه به خبرنگاران گفت که آمار چین حاکی از این است که زمان بهبودی برای مبتلایان به بیماری خفیف حدود دو هفته است. افراد مبتلا به بیماری شدید یا بحرانی ممکن است بین سه تا شش هفته طول بکشد تا بهبود پیدا کنند.

آیا اگر تب یا سرفه دارم باید به پزشک مراجعه کنم؟

با وجود اینکه تب یکی از علائم اولیه ویروس کرونا است اما نه. توصیه  بهداشتی  در حال حاضر این است که هر کسی که دارای این گونه علائم باشد حداقل 7 روز در خانه بماند. اگر با سایر افراد زندگی می کنید ، آنها باید حداقل 14 روز در خانه بمانند تا از انتشار عفونت در خارج از خانه جلوگیری کنند. این موضوع برای همه صدق می کند ، صرف نظر از اینکه آنها به خارج سفر کرده اند یا خیر.

پس از هفت روز اگر دیدید بهبود پیدا نکردید و علائم تشدید شد باید به بیمارستان مراجعه کنید.

بسیاری از کشورها برای تلاش و متوقف کردن شیوع ویروس ، ممنوعیت مسافرت و قفل کردن را وضع کرده اند. برای اطلاع از آخرین مشاوره در مورد کمک پزشکی ، باید با مقامات محلی خود تماس بگیرید.

علائم اولیه ویروس کرونا چیست؟ چگونه تشخیص دهیم کرونا داریم؟

چرا این بیماری بدتر از آنفلوانزای طبیعی است و متخصصان چقدر نگران هستند؟

ما هنوز نمی دانیم که ویروس کورونای جدید چقدر خطرناک است و تا زمانی که داده های بیشتری دریافت نشود ، نمی دانیم ، اما تخمین میزان مرگ و میر در افراد جوان زیر یک درصد و در میان سالمندان بیش از 3 درصد است. میزان مرگ و میر آنفولانزای فصلی زیر 1 درصد است و موجب  مرگ و میر چهارصد هزار نفر در سال در سطح جهان می شود. سارس بیش از 10٪ مرگ و میر داشت.

نکته مهم دیگر این است که ویروس کورونا بسیا مسری است و به سرعت انتشار پیدا می کند. یک تفاوت اساسی در این است که بر خلاف آنفولانزا ، واکسنی برای ویروس کرونای جدید وجود ندارد . این یعنی که برای افراد آسیب پذیر جمعیت – افراد سالخورده یا افراد دارای مشکلات تنفسی یا ایمنی – محافظت از خود دشوارتر است و بیماری برای آنها خطرناک تر است. در صورت احساس ناخوشایند ، شستن دست و اجتناب از سایر افراد از اهمیت زیادی برخوردار است.

چگونه بفهمیم کرونا داریم یا نه؟

انتقال کروناویروس جدید از طریق تماس مستقیم با فرد آلوده و از طریق قطرات تنفسی  بوده و این ویروس به شکل قطرات تنفسی از طریق عطسه و سرفه و از طریق  تنفس  و پخش ذرات در هوا قابل انتقال است. طبق بررسی‌ها مشخص شده است که انتقال این ویروس از طریق تماس مستقیم با فردی که دارای علائم ابتلا به آن است و از طریق قطرات تنفسی و دست دادن، امکان‌پذیر است.

عمدتا هم علائم بالینی خفیفی ایجاد می‌کند که منجر به نشر ویروس می‌شود. اغلب با تب، سرفه و سایر علائم تنفسی است و آبریزش بینی و عطسه در کرونا کمتر از دیگر ویروس‌های تنفسی مشاهده می‌شود. در موارد شدید کرونا، تنگی نفس نیز دیده می‌شود.

باید دقت نمود که علائم عمده کرونای جدید به این صورت است که در بیشتر موارد به صورت یک بیماری تنفسی خفیف شبیه آنفلوآنزا نمایان می گردد و در مواردی موجب بیماری شدید تنفسی خواهد گشت. این ویروس هم چنین می‌تواند باعث ایجاد علائمی همچون تب، سرفه و تنگی نفس شود.

برای بررسی این که آیا دارای علائم کرونا هستید می توانید به سامانه های غربالگری انلاین مراجعه کنید. برای مثال در ایران می توانید به سایت salamat.gov.ir مراجعه کنید. در این سامانه می توانید با پاسخ به پرسش ها بفهمید آیا مبتلا به کرونا هستید یا خیر.

یا می توانید به وبسایت سازمان بهداشت جهانی یعنی WWW.CDC.gov  بروید و در آنجا اطلاعات لازم را درباره علائم کورونا بدست آورید و از سلامت خود مطمئن شوید.

سخن آخر علائم اولیه ویروس کرونا

برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا به توصیه های بهداشتی عمل کنید. دست های خود را با صابون و به مدت 20 ثانیه به طور مرتب بشویید. از اجتماعات و جاهای شلوغ پرهیز کنید و از محلول های ضدعفونی کننده برای پاک کردن سطوح تماس استفاده کنید و نکته آخر اینکه این بیماری را جدی بگیرید. شاید شما براحتی از آن عبور کنید اما می توانید با انتقال آن به شخص دیگر برای او دردسرهایی بسیار جدی ایجاد کنید.

منابع:

https://www.aljazeera.com/news/2020/01/coronavirus-symptoms-vaccines-risks-200122194509687.html

https://www.aljazeera.com/news/2020/02/infected-coronavirus-200210205212755.html

https://www.theguardian.com/world/2020/mar/22/coronavirus-symptoms-what-should-i-see-a-do

https://www.tabnak.ir/fa/news/962614/%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%A8%D9%81%D9%87%D9%85%DB%8C%D9%85-%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%A7-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%DB%8C%D9%85

https://familydoctor.org/condition/coronavirus/

var loaded = false; var loadFB = function() { if (loaded) return; loaded = true; (function (d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "http://connect.facebook.net/fa_IR/sdk.js#xfbml=1&version=v3.0"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk')); }; setTimeout(loadFB, 0); document.body.addEventListener('bimberLoadFbSdk', loadFB); })();


Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن