مطلب علمی

عوامل ناباروری مردان بررسی علل پزشکی و محیطی موثر

عوامل ناباروری مردان و کاهش باروری و کیفیت اسپرم

عوامل ناباروری مردان باروری مردانه فرایندی پیچیده است . برای حامله شدن شریک خود , موارد زیر باید رخ دهد :
باید اسپرم سالمی تولید کنید . این بیماری در ابتدا شامل رشد و تشکیل اندام‌های تناسلی نر در دوران بلوغ است . حداقل یکی از بیضه‌ها باید درست عمل کند و بدن شما باید تستوسترون و دیگر هورمون‌ها را برای تریگر و حفظ تولید اسپرم تولید کند .
اسپرم باید به منی منتقل شود . زمانی که اسپرم در بیضه تولید می‌شود , لوله‌های ظریف آن‌ها را منتقل می‌کنند تا زمانی که با منی ترکیب شوند و از آلت تناسلی خارج شوند .

باید اسپرم کافی در منی وجود داشته باشد . اگر تعداد اسپرم در اسپرم شما کم باشد , احتمال اینکه یکی از اسپرم شما تخم شریک شما را بارور کند , کم می‌شود . تعداد اسپرم در هر میلی‌لیتر منی , تعداد اسپرم در هر میلی‌لیتر منی کم است .
اسپرم باید عمل کند و بتواند حرکت کند . اگر حرکت ( تحرک ) یا کارکرد اسپرم غیرطبیعی باشد , اسپرم ممکن است قادر به رسیدن یا نفوذ به تخم‌مرغ شریک شما نباشد .

عوامل زیر در کیفیت اسپرم یا نا باروری مردان اثر میگذارد

 • کشیدن سیگار
 • مصرف زیاد الکل
 • فعالیت شدید بدنی
 • کمبود ویتامین C
 • استفاده از برخى داروها
 • تماس با مواد شیمیایى و تشعشعات مضر
 • گرم شدن بیضه ها بدلیل پوشش ،سونا و..
 • فاصله زیاد بین نزدیکی
 • برخى بیماریهاى مقاربتى و دستگاه تناسلى نظیر واریکوسل و کلامیدا و پروستات
 • تغذیه نامناسب
 • استرس و فشار عصبى

عوامل ناباروری مردان بررسی علل پزشکی و محیطی موثر

بررسی علل پزشکی از عوامل ناباروری مردان

مشکلات مربوط به باروری مردان می‌تواند ناشی از تعدادی مسائل بهداشتی و درمان‌های پزشکی باشد . برخی از این موارد عبارتند از:

واریکوسل : واریکوسل , تورم عروق بیضه است . این شایع‌ترین علت ناباروری مردان است . اگرچه علت دقیق آن ناشناخته است , ممکن است با تنظیم غیرطبیعی درجه‌حرارت بیضه مرتبط باشد . این امر موجب کاهش کیفیت اسپرم می‌شود .
درمان واریکوسل می‌تواند تعداد و عملکرد اسپرم را بهبود بخشد و به طور بالقوه نتایج را هنگام استفاده از تکنیک‌های کمک باروری مانند لقاح آزمایشگاهی بهبود بخشد .

عفونت : برخی عفونت‌ها می‌تواند با تولید اسپرم یا سلامت سر زا تداخل داشته باشد و یا باعث اسکار شدن این بلوک‌ها شود . اینها شامل التهاب اپیدیدیم , بیضه و برخی عفونت‌های مقاربتی , از جمله سوزاک و یا hiv هستند . گرچه برخی عفونت‌ها می‌تواند منجر به آسیب دائمی بیضه شود , اما اغلب اسپرم ممکن است بازیابی شود .

مساله انزال : انزال واپس رونده وقتی رخ می‌دهد که منی به جای بیرون آمدن از نوک آلت تناسلی وارد مثانه می‌شود . بیماری‌های مختلف از جمله دیابت , آسیب‌های ستون فقرات , داروها و جراحی مثانه , پروستات و یا مجرای پیشاب می‌توانند باعث انزال واپس رونده شوند .
برخی از مردان با آسیب‌های نخاعی و یا بیماری‌های خاص قادر به تولید اسپرم نیستند , اگرچه آن‌ها هنوز اسپرم تولید می‌کنند . اغلب در این موارد اسپرم را می ‌توان برای استفاده در تکنیک‌های باروری کمکی بازیابی کرد .
آنتی‌بادی‌ها هستند که به اسپرم حمله می‌کنند . آنتی‌بادی‌های ضد اسپرمی سلول‌های سیستم ایمنی هستند که به اشتباه اسپرم را به عنوان مهاجمان مضر تشخیص داده و سعی در حذف آن‌ها دارند.
تومورها هستند : سرطان و تومورها می‌توانند به طور مستقیم بر اندام‌های تناسلی نر اثر بگذارند , از طریق غدد که هورمون‌های مربوط به تکثیر مثل غده هیپوفیز و یا از طریق عوامل ناشناخته را آزاد می‌کنند . در برخی موارد جراحی , تابش یا شیمی‌درمانی می‌تواند بر باروری مردان تاثیر بگذارد .
بیضه نزول نیافته : در بعضی از مردان هنگام رشد جنین یک یا دو بیضه از شکم وارد کیسه می‌شوند که معمولا ً بیضه آن بیضه است . کاهش باروری در مردان بیشتر از مردان است .

عدم تعادل هورمونی :ناباروری می‌تواند ناشی از اختلالات بیضه و یا یک ناهنجاری در دیگر سیستم‌های هورمونی شامل هیپوتالاموس , هیپوفیز , تیروئید و غده آدرنال باشد . تستوسترون پایین و سایر مشکلات هورمونی دارای تعدادی علل زمینه‌ای است .

عیوب لوله‌های انتقال اسپرم  بسیاری از لوله‌های مختلف اسپرم دارند . آن‌ها می‌توانند به دلایل مختلفی مسدود شوند , از جمله آسیب عمدی از جراحی , عفونت‌های قبلی , تروما یا توسعه غیرطبیعی , مانند فیبروز کیستی یا شرایط ارثی مشابه .

بررسی عوامل محیطی بر ناباروری مردان

عناصر محیطی ویژه‌ای مثل گرما ، سموم و مواد شیمیایی می‌تواند تولید اسپرم و یا عملکرد اسپرم را کاهش دهد . دلایل خاص عبارتند از:
مواد شیمیایی صنعتی . در معرض انواع مواد نفتی قابل اشتعال، هیدروکربن ، زایلن ، آفت‌کش‌ها ، علف کش ها ، حلال‌های آلی ، مواد نقاشی و سرب ممکن است به شمارش کم اسپرم کمک کند .

در معرض قرار گرفتن فلز سنگین : قرار گرفتن در معرض قرار گرفتن سرب و یا دیگر فلزات سنگین ممکن است باعث بروز نازایی نیز شود .

اشعه ایکس : قرار گرفتن در معرض تشعشع می‌تواند تولید اسپرم را کاهش دهد ، اگرچه اغلب به حالت عادی باز می‌گردد . با دوزهای بالای تشعشع ، تولید اسپرم می‌تواند به طور دائمی کاهش یابد .

دماهای بالاتر باعث اختلال در تولید و عملکرد اسپرم می‌شود . اگرچه مطالعات محدود هستند و بی‌نتیجه هستند ، استفاده مکرر از سونا ها یا وان آب‌گرم ممکن است به طور موقت به حساب اسپرم شما آسیب برساند .
نشستن برای مدت‌های طولانی ، پوشیدن لباس‌های تنگ و یا کار بر روی یک کامپیوتر لپ‌تاپ تا حد طولانی ممکن است باعث افزایش دمای کیسه شود و ممکن است کمی تولید اسپرم را کاهش دهد .

سلامتی , سبک زندگی و دلایل دیگر
برخی علل دیگر ناباروری مردان عبارتند از:
مصرف دارو . استروئیدهای آنابولیک جهت تحریک قدرت عضلانی و رشد می‌توانند سبب کاهش بیضه‌ها و کاهش تولید اسپرم شوند. استفاده از کوکائین یا ماری‌جوانا به طور موقت تعداد و کیفیت اسپرم شما را کاهش می‌دهد .
مصرف الکل . نوشیدن الکل می‌تواند منجر به اختلال نعوظ و کاهش تولید اسپرم شود . بیماری‌های کبدی ناشی از نوشیدن بیش از حد ممکن است منجر به مشکلات باروری شوند .
سیگار کشیدن تنباکو . مردانی که سیگار می‌کشند ممکن است تعداد اسپرم‌های پایینی داشته باشند تا آن‌هایی که سیگار نمی‌کشند . دود دست‌دوم نیز ممکن است بر باروری مردان تاثیر بگذارد .
استرس عاطفی . استرس می‌تواند با هورمون‌های خاصی که برای تولید اسپرم مورد نیاز است تداخل کند . استرس شدید یا طولانی‌مدت شامل مشکلات باروری می‌تواند روی حساب اسپرم شما تاثیر بگذارد .
افسردگی . تحقیقات نشان می‌دهد که اگر شریک مذکر دچار افسردگی شدید شود احتمال آبستنی کم‌تر است . علاوه بر این , افسردگی در مردان ممکن است باعث اختلال عملکرد جنسی به علت کاهش میل جنسی , ناتوانی جنسی , یا تاخیر یا توقف انزال شود .
وزن . چاقی به طرق مختلفی می‌تواند باروری را مختل کند , از جمله تاثیر مستقیم بر خود اسپرم و نیز تغییرات هورمونی که باروری مردان را کاهش می‌دهد.

پیشنهاد سردبیر


Source link
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن