اخبار اینترنتاخبار داخلیاینترنترفع فیلترینگفیلترینگ

متن کامل طرح صیانت از فضای مجازی

این روزها مدام صحبت طرح صیانت از فضای مجازی را می‌شنویم. اما ماجرای این طرح چیست و متن کامل طرح صیانت از فضای مجازی درباره چیست؟

اخیرا برخی نمایندگان مجلس قصد دارند خیلی شتابزده طرحی تحت عنوان صیانت از کاربران در فضای مجازی را تصویب کنند و این موضوع بسیار خبرساز شده و اعتراض زیاد مردم را در پی داشته است.

از طرفی مبهم بودن این طرح موجب شده هم مردم عادی و هم کسانی که صاحب کسب و کاری در اینترنت هستند، بسیار نگران باشند که اجرای آن می‌تواند چه بلایی بر سر اینترنت بین المللی و کسب و کار افراد بیاورد. اما طرح صیانت از فضای مجازی چیست و متن کامل طرح صیانت از فضای مجازی درباره چه چیزی است؟

متن کامل طرح صیانت از فضای مجازی

در واقع، پس از اینکه طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی رسانه‌ای شد، بین حامیان طرح و منتقدان آن رقابت تنگاتنگی به وجود آمده است و هر گروه برداشت‌های متفاوتی از این طرح دارند حتی بعضا این برداشت‌ها کاملا مخالف یکدیگر هستند.

همین مسئله نشان دهنده این است که پیشنویس طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی منتشر شده بسیار مبهم، کلی و پر از برداشت‌ها و اعمال نظرهای سلیقه‌ای تحت نظر کمیسیونی است که بر اساس این طرح از انواع نهادهای مرتبط و غیرمرتبط تشکیل می‌شود و حال که امروز خبر موافقت مجلس با طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی شنیده می‌شود، نگرانی‌ها در این باره بیشتر شده است.

این طرح دارای ابهامات بی‌شماری است و یکی از ماده‌های آن که عموم مردم نگران آن هستند، ماده 11 این طرح است که پس از اعتراضات، می‌توان گفت که تقریبا بدون هیچ تغییری در محتوا، شماره آن به ۱۲ تغییر یافته است. این ماده تصریح می‌کند که عرضه و فعالیت خدمات پایه کاربردی در فضای مجازی منوط به رعایت قوانین کشور، اخذ مجوز فعالیت خدمات اثرگذار پایه کاربردی داخلی و خارجی است.

البته گفتنی است که بخش‌هایی از طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی که نگرانی عموم مردم و کارآفرینان فضای مجازی را به دنبال داشته، به تازگی اصلاح شده است.

در واقع حامیان این طرح تلاش کرده‌اند تا با ایجاد تغییرات اندکی انتقادات وارده به این طرح را کاهش دهند، اما این طرح از پای بست ویران بوده و مواد اصلی و اساسی که باعث نگرانی عمومی شده بود به قوت خود باقی است.

شما می‌توانید برای دسترسی به متن کامل طرح صیانت از فضای مجازی فایل PDF  آن را از اینجا دانلود کنید.

پیامدهای تصویب طرح صیانت از فضای مجازی

متن کامل طرح صیانت از فضای مجازی
متن کامل طرح صیانت از فضای مجازی
  • تمام خدمات اینترنتی خارجی (حتی سرویس‌های گوگل، اینستاگرام، لینکدین و واتساپ) مسدود می‌شوند.
  • دسترسی به گوگل پلی و پلی استور مسدود می‌شود.
  • آپدیت‌های ویندوز، لینوکس و آپدیت‌های گوشی‌های تلفن‌های همراه مسدود می‌شود.
  • مردم مجبور هستند تا از پیام رسان‌های داخلی استفاده کنند.
  • کسب و کارهای کوچک و خانگی که در فضای مجازی مانند اینستاگرام اقدام به عرضه محصولات می‌کنند، نابود می‌شوند.
  • کاربران مجبور هستند هنگام ورود به اینترنت  هویت خود را تائید کنند و  در این صورت حریم خصوصی آنها حفظ نمی‌شود.
  • تمامی اپلیکیشن‌های خارجی از دسترس خارجی می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

.

نظر شما در خصوص متن کامل طرح صیانت از فضای مجازی چیست؟ آیا شما نیز همانند نمایندگان شورای اسلامی که در حقیقت نمایندگان مردم هستند، با اجرای این طرح موافق هستید؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید.


برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن