دکوراسیون و چیدمان

نکات مهم ست مبل با فرش

نکات مهم ست مبل با فرشنکات مهم ست مبل با فرش

 

 

انتخاب ست مبل با فرش یکی از کارهای اساسی بـرای دکوراسیون داخلی محسوب می شود. چون یکی از اجزای اصلی در دکوراسیون هستنـدکـه انتخاب دیگر اجزا و جزئیات را پوشش می دهد.  انتخاب رنگ مبل و فرش مهم است چون خیلی سریع آن ها را عوض نمی کنیـدو قیمت بالاتری نسبت بـه بقیه وسایل دارد.ما در این مقاله بـه شما کمک می کنیم تا بتوانیـدست مبل با فرش خود را انتخاب کنید.

 

بـرای انتخاب ست مبل با فرش ابتدا مبلمانتان را انتخاب کنید

بزرگترین دوراهی در انتخاب ست مبل با فرش این است کـه ابتدا بایـدکدام را تهیه کنید؟ رنگ مبل یا رنگ فرش؟ ما بـه شما توصیه می‌کنیم کـه ابتدا حتما رنگ و سبک مبلتان را انتخاب کنید. دلیلش هم این است کـه پیدا کردن فرش بـرای ست کردن با مبل خیلی راحت‌تر از پیدا کردن مبلی است کـه با فرشتان ست شود. البته اگر در حال حاضر فرشتان را خریده‌اید، نگران نباشید. با خواندن نکات زیر، پیدا کردن و خریـدمبلی مناسب بـرای فرشتان راحت‌تر خواهد شد.

نکات مهم ست مبل با فرش

ست فرش کرم با مبل

بـه طرح و بافت بدنه و پارچه مبلتان توجه کنید

بافت و طرح پارچه و بدنه مبل می‌توانـدشما را در انتخاب ست مبل با فرش مورد نظرتان بـه خوبی راهنمایی کند. در این تصویر ببینیـدکـه بافت هندسی مثل موکت چطور بافت حصیری مبل‌های تکی را کامل کرده است. البته شما همیشه چهار انتخاب دارید.

اول وقتی مبلتان بافت یا طرح واضح و مشخصی دارد، موکت یا فرش را نیز متناسب با مبلتان، طرح‌دار یا بافت‌دار انتخاب کنید؛ مثل تصویر بالا. دوم انتخاب این است کـه بـرای مبل‌های با بافت و نقش مشخص، موکت یا فرش ساده بگیرید. سوم اینکـه بـرای مبل‌هایی با بافت ساده، موکت‌های طرح‌دار و شلوغ بگیرید. و چهارمین روش انتخاب این است کـه بـرای مبل‌های ساده، فرش یا موکت ساده انتخاب کنید.

 

رنگ ست مبل با فرش را انتخاب کنید

حالا نوبت می‌رسد بـه انتخاب رنگ. البته انتخاب رنگ همراه با انتخاب طرح و بافت مبل و فرش شما رخ می‌دهد، بنابـرین تصور نکنیـدکـه این مرحله، مرحله‌ای جداگانه است. تنها این نکات را بخوانیـدو هنگام انخاب ست مبل با فرش منزلتان، همه این نکات را همزمان بـه یاد داشته باشید. بـرای انتخاب رنگ ست مبل با فرش بایـدبدانیـدکـه رنگ‌ها چطور با هم ست می‌شونـدو قوانون ترکیب رنگ و الگوهای رنگبندی را بدانید.

شما می‌توانیـدرنگ مبل و فرش را همرنگ انتخاب کنید. بـه این الگو، الگوی تک رنگ یا کروماتیک می‌گویند. میتوانیـداز توناژهای مختلف یک رنگ بـرای این الگوی رنگ استفاده کنید. همچنین می‌توانیـداز الگوی رنگ‌های مکمل استفاده کنید. این ترکیب رنگ بـرای اشخاصی مناسب است کـه عاشق تضاد و هیجان هستنـدو رنگ‌ها بـه آنها روحیه خوبی می‌دهند.

نکات مهم ست مبل با فرش

فرش ست با مبل کرم قهوه ای

سبک مبلمان و فرش را با هم هماهنگ کنید

منظور از سبک مبل همان استیل، کلاسیک یا راحتی بودن مبل است. مبل‌های سلطنتی و استیل بیشتر با فرش‌های سنتی ایرانی ست می‌شوند. این ست مبلمان با فرش بیشتر بـرای خانه‌هایی با دکوراسیون کلاسیک و سنتی مناسب است. البته از فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی نیز می‌توان استفاده کرد و دکوراسیونی زیبا خلق کرد و مبل‌های راحتی و کاناپه‌ها و مبل‌های ال مدرن بیشتر با فرش‌های مدرن و موکت‌ها ست می‌شوند. این ست مبل با فرش نیز بـرای خانه‌هایی با دکوراسیون مدرن و امروزی مناسب است.

گاهی نیز می‌توانیـداین دو دکوراسیون را با هم ترکیب کنیـدو ساختارهای سنتی را بشکنید. زیرا حتما نیازی نیست کـه پایبنـدبـه سنتی یا مدرن بودن مبل خودتان بمانید. می‌توانیـدبـرای مبلمان مدرن از فرش‌های سنتی و بـرای مبل‌های سنتی از فرش‌های مدرن استفاده کنیـدو فقط بایـدمواظب باشیـدکـه این ترکیب تبدیل بـه یک وصله ناجور در خانه شما نشود. با دقت این کار را انجام دهید.

 

بـه طرح کوسن‌ها توجه کنید

یکی دیگر از مواردی کـه شما را در انتخاب ست فرش با مبل کمک می‌کند، توجه بـه طرح و رنگ کوسن‌ها است. می‌توانیـدفرش خانه را با کوسن‌هایتان ست کنید. و یا روکش کوسن‌ها را با توجه بـه طرح و رنگ فرش انتخاب کنید.

نکات مهم ست مبل با فرش

چگونه مبل و فرش پذیرایی را ست کنیم

پاف وسط مبل ال را فراموش نکنید

پاف وسط مبل ال یک راهنمای فوق‌العاده بـرای انتخاب ست مبل با فرش است. طرح پاف هرچه کـه باشد، می‌توانیـدفرشتان را متضاد با آن انتخاب کنید. یعنی بـرای پاف‌های طرحدار فرش یا موکت ساده بگیریـدو بـرای پاف‌های ساده، فرش یا موکت طرح دار انتخاب کنید. البته بایـدبـه یاد داشته باشیـدکـه بـهتر است در این مورد، خود مبل ال شما دارای طرح نباشد.

نکات دیگری نیز از قبیل کلیت دکوراسیون خانه شما، اعم از پرده‌ها، نورپردازی، سایز اتاق، سبک دکوراسیون و دیگر موارد در انتخاب ست مبل با فرش دخیل هستند. ما در این نوشته سعی کردیم بـه نکاتی بپردازیم کـه در مورد خود مبل و فرش هستنـدتا توجه شما را تنها بـر روی همین دو مورد متمرکز کنیم. امیدواریم باز هم توانسته باشیم کـه مورد توجه و پسنـدشما توکامگی‌های همراه و عزیزمان قرار گرفته باشیم.

نکات مهم ست مبل با فرش

فرش قرمز با چه مبلی ست میشه

 انتخاب رنگ فرش بـرای مبلمان کرم رنگ

این رنگ مبلمان، بـه نسبت رنگ های دیگر دست ما را بـرای انتخاب رنگ فرش بسیار بازتر می گذارد. اگر کفپوش دارای طرحی ساده باشد؛ در این صورت یکی از بـهترین گزینه ها بـرای این رنگ مبلمان(بـه خصوص اگر پارچه ی آن ساده و بدون طرح باشد)، استفاده از فرش های پرنقش ایرانی با رنگ های شاد است. فضاهایی کـه دکوراسیون روشن و خنثی دارنـدبا فرش‌های ایرانی زیباتر دیده می‌شوند. در این حالت می توانیـدکوسن های مبل ها را متناسب با رنگ ها و نقش مایه های فرش انتخاب کنید.

اما اگر کفپوش فضای مورد نظر طرح دار باشد یا بـه فضاهای خلوت تر و مدرن تر علاقه ی بیشتری داشته باشید، فرشی با طرح خلوت و ترکیب رنگی روشن با رنگ های هم خانواده رنگ مبل مثل کرم، بژ، بلوطی یا طوسی می توانـدانتخاب مناسب تری است. البته در این حالت بـرای جلوگیری از بی روح شدن بیش از حد فضا، پیشنهاد می کنیم کـه از اکسسوری (آباژور، کوسن و …) هایی با رنگ شاد نیز استفاده شود.

نکات مهم ست مبل با فرش

ست مبل با فرش زرشکی

 فرش مناسب بـرای مبلمان بنفش

بنفش، رنگی بسیار زیبا و سلطنتی است. انتخاب جسورانه و فاصله گرفتن از رنگ های کلیشه ای مبلمان، قابل تحسین است. بـرای موکت رنگی گرم، خنثی و روشن مثل کرم را انتخاب کنیـد(در این حالت بـهتر است موکت طرح دار نباشد) و تنها از یک فرش استفاده کنید، چرا کـه چنـدفرش کوچک فضا را خفه و نازیبا می کند. همچنین در خصوص انتخاب فرش، لازم است طرح فرش شلوغ نباشد و حداکثر از 2 رنگ حاکم و اصلی مثل کرم و یاسی در آن استفاده شده باشد.

 

رنگ مناسب فرش بـرای مبلمان با رنگ های شاد

اگر خانه ای کوچک دارید. در این حالت بـهتر است فرش در طیف رنگی روشن و خنثی مثل خاکستری روشن یا فرشی با رنگ بندی روشن انتخاب کنیـدکـه فضا را دلبازتر نشان دهد. یکی از راهکارهای دیگر این است کـه از موکتی با پرز نه چندان بلنـدتک رنگ، با طیف رنگی روشن و از تنالیته هماهنگ با رنگ موکت زیرین در ابعاد فرش مورد نظراستفاده شود و بـرای آن دوردوزی باریکی انجام شود. این سبک از فرشِ موکتی، در منازل کوچک بـه دلیل سادگی بیشتر، ترکیب چشم نوازی ایجاد می کنـدو از شلوغی فضا می کاهد.

اگر خانه ای بزرگ با نورگیری مناسب و دیوارهایی بـه رنگ سفیـددارید. بـرای انتخاب رنگ فرش یا موکت گزینه های متنوع تری وجود دارد. بـه جز موارد ذکر شده در حالت قبلی، می توان از موکت یا فرش بـه رنگی مکمل با رنگ های موجود در مبلمان استفاده کرد تا تضاد رنگی ای کـه ایجاد می شود بـه جذابیت فضا بیافزاید. گزینه ی مناسب دیگر، فرش با رنگبندی گرم و هماهنگ با رنگ های موجود و یا حتی گلیم و گبـه است کـه همخوانی خوبی با مبلمان مورد نظر از نظر رنگ، طرح و سبک دارد.

نکات مهم ست مبل با فرش

ست مبل با فرش دستباف

 رنگ مناسب فرش بـرای مبلمان سبز و زرد

با توجه بـه رنگ های شاد استفاده شده در مبل ها، فرش ها را با رنگی خنثی (مثل کرم، بژ و بلوطی) و طرح و نقشی ساده تر انتخاب کنید. این فرش ها می تواننـدعلاوه بـر سرزنده نگه داشتن فضای نشیمن، شلوغی بیش از حد آن را نیز تعدیل کنند. در این حالت فرش هایی کـه نقوشی بـه رنگ مبل یا رنگ های هم خانواده آن دارنـدنیز می تواننـدمناسب باشند.

نکته ی مهم: بـه غیر از رنگ مبل ها، یکی دیگر از مسائلی کـه هنگام خریـدفرش بایـدبـه آن توجه کنیـدرنگ کف است. بـه طور کلی پیشنهاد می شود کـه فرش را همرنگ با کفپوش منزلتان انتخاب نکنیـدتا جلوه ی بیشتری داشته باشد. اما اگر فضای کوچکی دارید، بـهتر است رنگ فرش نزدیک بـه رنگ کفپوش باشد، چرا کـه تضاد بین رنگ این دو باعث می شود فضای منزلتان کوچک تر بـه نظر بیاید

 

کلام آخر

امیدواریم با ارائه نکات بالا بـه شما در انتخاب ست کردن مبل با فرش منزلتان کمک کرده باشیم و شما بتوانیـدرنگ های مورد نظرتان را انتخاب کنیـدو دکوراسیون خاص خودرا بچینید.


Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن