عمومی

کثیف ترین جاهای هواپیما از نظر محققان

تحقیقات نشان داده است که برخی وسایل و تجهیزات به کار رفته در هواپیماها و فرودگاهها اگرچه شاید توجه چندانی هم برنیانگیزند، نقشی بسیار در احتمال انتقال میکروب و ابتلا به انواع بیماریهای کم خطر یا پرخطر دارند. اگر شما نیز همانند بسیاری از مردمی که این روزهای تعطیل به گشت وگذار روی آورده اند، قصد سفر دارید، بد نیست با برخی از نمونه های مرتبط با موضوع در ادامه مطلب آشنا شوید.کثیف ترین جای هواپیما

بسیاری از ما طی شبانه روز با عوامل محیطی زیادی در تماسیم و بدون آن که خودمان هم توجه چندانی به آنها داشته باشیم، ممکن است این تماسها در ابتلایمان به انواع و اقسام بیماریها نقش داشته باشند:
آلوده ترین نقاط هواپیما

1-قفلهای دستشویی

یک میکروبشناس با اخذ نمونه هایی از قفلهای دستشویی پنج فرودگاه در ایالات متحده برای تعیین و تشخیص این که کدام فرودگاهها و چه سطوحی در این مکانها دارای بیشترین باکتری هستند به نتایجی دست یافت که احتمالا باعث تعجب شما هم بشود:درست همان جاهائی که احتمال بسیار ضعیفی در تخمین میزان باکتری وجود دارد:قفلهای دستشویی.

این میکروبشناس با بررسی 26 نمونه از قفلهای دستشویی هواپیماها و فرودگاههای امریکایی متوجه شد به طور کلی 70 واحد تشکیل دهنده کلونی یا CFUs در هر اینچ مربع این نقاط تماس وجود دارد؛ البته، این میزان 30 برابر کمتر از کثیفترین جای بررسی شده در فهرست وی بود.

2-کمربند ایمنی

کثیف ترین جای هواپیما

کمربندهای ایمنی نصب شده در صندلیهای هواپیما پس از نمونه گیری محقق مذکور مقام بعدی را از نظر آغشتگی به باکتریها و میکروبها به دست آوردند! با توجه به نتایج به دست آمده از این پژوهش، کمربندهای ایمنی هواپیما به طور متوسط، 230 CFU باکتری را در هر اینچ مربع خود جای داده بودند که در پی تماس دستها برای بستن کمربند احتمال انتقال بیماری به مسافر شدت می یابد.
3-دکمه فلاش تانک توالت

دکمه فلاش تانک توالت در دستشویی های عمومی، از جمله مناطق پرخطر در انتقال میکروب و بروز بیماری است. بررسی مذکور نشان داد میزان آلودگی هر اینچ مربع از دکمه های فلاش تانک توالت تعبیه شده در هواپیماها و فرودگاهها به طور متوسط 265 CFU است.

4-شیرهای آبخوری

کثیف ترین جای هواپیما

میزان آلودگی شیر آبخوریهای عمومی هواپیماها و فرودگاهها فقط کمی کمتر از وسیله ای است که بیشترین میزان آلودگی را در این تحقیق داشته است؛ چنان که گویا اگر از نوشیدن حتی جرعه ای آب بیرون آمده از سوراخ این شیرها خودداری کنید، شانس سلامتیتان بیشتر خواهد بود:1240 واحد تشکیل دهنده کلونی یا CFU در هر اینج مربع، میزان آلودگی این شیرها را در تحقیق مذکور برای خود به ثبت رسانده است!
5-دریچه جریان هوای بالای سر سرنشینان

دریچه های کوچکی بالای سر سرنشینان هواپیما تعبیه شده که هوای خنک را به سمت مسافران هدایت می کند. نمونه گیری از این دریچه ها نشان داد میزان آلودگی میکروبی و باکتریائی اغلب آنها 285 CFU در هر اینچ مربع است؛ یعنی کمی بیشتر از میزان آلودگی دکمه فلاش تانک توالت. بنابراین بهتر است هنگام خاموش و روشن کردن یا تنظیم آنها بیشتر دقت کنید.

6-میز دستی یا میز غذای جلوی سرنشینان

کثیف ترین جای هواپیما

شاید به ذهنتان هم خطور نکند که بیشترین میزان آلودگی متعلق به این میز کوچک دستی در جلوی سرنشین هواپیماست که به پشتی صندلی سرنشین جلویی نصب شده است. بررسی نمونه های به دست آمده در تحقیق نشان داده است که باکتریها علاقه بسیار زیاد به نشستن روی این میز دستی اغلب پلاستیکی و چسبیدن به آن دارند! میزان آلودگی این سطوح 2155 واحد تشکیل دهنده کلونی را در هر اینچ مربع شامل می شده است!

7-صندلی های راهرو

بسیاری از مسافران صندلی های راهرو را ترجیح می دهند، اما این راحتی خطر تماس با بیماری ها را هم به همراه دارد. بالای این صندلی ها پر از میکروب است، چون همه از کنار آن عبور می کنند و به عنوان تکیه گاه آن را می گیرند.

8-جیب پشت صندلی
کثیف ترین جای هواپیما
مسافران تمایل دارند از جیب پشت صندلی برای ریختن زباله استفاده کنند و همه زباله هایشان را در آن جمع می کنند. خدمه هواپیما هم فرصت کافی برای تخلیه همه این جیب ها ندارند، به خصوص اگر فاصله میان پروازهای هواپیما کم باشد. در این مورد بهترین راه برای اجتناب از میکروب ها این است که اصلا از این جیب ها استفاده نکنیم.

البته محققان این پژوهش متذکر شده اند همه افرادی که هر روز در سراسر دنیا با هواپیما سفر می کنند به سبب استفاده از این وسایل پس از پرواز بیمار نمی شوند چراکه سیستم ایمنی بدن و بسیاری از موارد دیگر نیز در بروز بیماری ناشی از آلودگی میکروبی و باکتریائی سطوح نقش دارند؛ با این حال، عقل سلیم در پیش گرفتن روشهای احتیاطی را به شکل متعارف توصیه می کند.

 

 


Source link
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن