اختصاصیخبرهای داغ روزخواص سبزیجاتسبک زندگی

کدام سبزی سریع رشد میکند؟ بهترین سبزیجات برای کاشت در باغچه خانه

آیا تا به حال به فکر کاشتن سبزیجاتی که اغلب استفاده می کنید افتاده اید؟ داشتن باغچه ای کوچک با سبزیجات موردنیاز، آنقدرها هم که فکر می کنید سخت نیست. درست است که فرآیند کاشت و رشد برخی از سبزیجات زمان بر است، اما در این بین سبزیجاتی هم هستند که نسبت به سایرین زودتر رشد می کنند و به زمان کمتری برای رشد نیاز دارند. تصور داشتن باغچه ای کوچک و سرسبز واقعا لذت بخش است.

در این مطلب به 10 مورد از سبزیجاتی که زودتر رشد می کنند می پردازیم، لطفا تا انتها با آلامتو همراه باشید.


  1. تربچه

کدام سبزی سریع رشد میکند؟ بهترین سبزیجات برای کاشت در باغچه خانه

ممکن است بچه ها طعم این عضو از خانواده سبزیجات را دوست نداشته باشند اما تربچه یکی از سبزیجات پرطرفدار بزرگسالان است، جالب است بدانید که هر تربچه تقریباً یک کالری دارد و به واسطه داشتن فلاونوئیدهای مفید در تقویت قلبی سالم موثر است.

برای اینکه بتوانید در تمام فصول از وجود این سبزی بهره مند شوید، باید تقریبا هر ده روز یک بار، بذر بیشتری از آن را بکارید. تربچه یکی از سبزیجات ساده برای رشد در داخل خانه است.

Kirsten Conrad، نماینده تعاونی کشاورزی ویرجینیا می گوید: “برای کسب بهترین نتیجه، بذر‌ها را با فاصله 6 سانتی از هم بکارید.”

خبر خوب این که تربچه های شما به فاصله سه الی چهار روز بعد از کشت، جوانه می زنند.

زمان برداشت: سه هفته

همچنین بخوانید: گیاهانی که سریع رشد میکنند

  1. لوبیا سبز

کدام سبزی سریع رشد میکند؟ بهترین سبزیجات برای کاشت در باغچه خانه

لوبیا سبز به واسطه طعم خوش مزه و کاربردهای زیاد در آشپزی، یکی از بهترین گزینه های کاشت سبزیجات است.

لوبیا سبز هم به صورت تازه استفاده می شود و هم قابل فریز کردن و استفاده در مواقع موردنیاز است. لوبیا سبزها دارای انواع مختلف پل (pole) و بوش (Bush) هستند. لوبیای پل یا قطبی حالتی پیچک مانند و بالارونده دارد و به میله نگه دارنده نیاز دارد. در حالی که لوبیای بوش جمع و جور است و به پشتیبانی اضافه احتیاج ندارد.

Conrad پیشنهاد می کند: “برای برداشت مداوم در تمام تابستان هر دو هفته یکبار بذر لوبیا سبز را بکارید. برای حداکثر بازدهی نیز به جای لوبیای بوش، لوبیا قطبی بکارید.”

زمان برداشت: 55 تا 65 روز.


  1. میکروگرین

کدام سبزی سریع رشد میکند؟ بهترین سبزیجات برای کاشت در باغچه خانه

اگر می توانستیم سبزیجات را به دسته های کوچک و دوست داشتنی برچسب گذاری کنیم، قطعا میکروگرین در این دسته بندی قرار می گرفت. میکروگرین در واقع همان اشکال کوچکی از سبزیجات مختلف هستند که می توانید همه آن ها را در آشپزخانه خود پرورش دهید، بچینید و بخورید.

اگرچه این سبزیجات کوچک هستند اما عطر و طعم بی نظیری دارند که بسیار قابل توجه است. میکروگرین برای افزودن به سالاد، سیب زمینی سرخ کرده و ساندویچ بسیار ایده آل است.

Conrad توصیه می کند: “بذرها را از یک شب قبل بخیسانید و سپس آنها را خیلی نزدیک روی سینی یا جعبه قرار دهید تا جوانه بزنند. قبل از چیدن، به آنها اجازه دهید تا حدود 10 سانتی متر رشد کنند.”

زمان برداشت: دو تا سه هفته.


  1. چغندر

کدام سبزی سریع رشد میکند؟ بهترین سبزیجات برای کاشت در باغچه خانه

اگر تا به حال طعم چغندر را نچشیده اید، باید بگویم که طعم یک سبزی متفاوت و خوشمزه را از دست داده اید. چغندر در حالت طبیعی طعمی شیرین دارد. از چغندر برای درست کردن لبو و ترشی چغندر استفاده می شود که بسیار هم پرطرفدار هستند.

نکته جالب در مورد رشد چغندر این است که هم می توانید آن را زمانی که به حد معقولی از رشد رسید برداشت کنید و هم اینکه می توانید منتظر بمانید تا بیشتر رشد کند و بزرگتر شود.

Owen می گوید: “دانه های چغندر، که شبیه به شهاب سنگ های ریزی هستند، در واقع میوه های کوچکی هستند که حاوی یک تا چهار دانه هستند. یک بسته از بذر چغندر بسیار بیشتر از چیزی که فکر کنید میوه می دهد.”

زمان برداشت: چهار تا پنج هفته


  1. بچه هویج

کدام سبزی سریع رشد میکند؟ بهترین سبزیجات برای کاشت در باغچه خانه

چیزی که ما آن را تحت عنوان بچه هویج می شناسیم، در واقع نسخه شیرین تر و تردتری از هویج های با اندازه کامل هستند. نانتس (Nantes) نام رسمی این هویج است، این نام متعلق به منطقه ای در فرانسه است، جایی که این نوع هویج در ابتدا در آنجا رشد کرده بود. برای اطمینان از اینکه بذر درستی را خریداری کرده اید، حتما به واژه”نانت”روی برچسب دقت کنید.

Marion Owen، استاد باغبان در جزیره کدیاک، آلاسکا می گوید: “برای کاشت بدون دردسر، بذر هویج را در مقداری ماسه مخلوط کنید. انتخاب ظرف مناسب برای کاشت هویج، نکته حائز اهمیتی است، ظرف را با این مخلوط پر کنید و ردیف های هویج را به درستی و با فاصله مناسب انتخاب کنید. پس از قرار دادن بذر هویج در فواصل مناسب از هم، روی آن را با خاک بپوشانید. یک لایه نازک از کمپوست الک شده را به عنوان کود روی آن بپاشید.”

زمان برداشت: 30 تا 40 روز


  1. کلم پیچ

کدام سبزی سریع رشد میکند؟ بهترین سبزیجات برای کاشت در باغچه خانه

در کنار رشد سریع کلم پیچ، این سبزی یک سوپرفود سرشاز از آنتی اکسیدان ها و ویتامین های A ، K ، B6 و C است.

Owen توصیه می کند: “برای رشد سریع کلم پیچ، بذر را در نوار باریکی بکارید. رطوبت کافی یکی از اصول رشد کلم پیچ است، بعد از کاشت، به خوبی آن را سیراب کنید، مخصوصا در روزهای گرم تابستان.”

زمان برداشت: ۵۵ تا ۷۵ روز (یا زمانی که برگ به اندازه دستتان بزرگ است)

همچنین بخوانید: بهترین گیاهان آپارتمانی با نور کم

  1. اسفناج

کدام سبزی سریع رشد میکند؟ بهترین سبزیجات برای کاشت در باغچه خانه

اسفناج یکی از سبزیجاتی است که حاوی ویتامین و مواد مغذی بسیاری است. جالب است بدانید که اسفناج آب و هوای خنک را دوست دارید و Owen معتقد است که برای کاشت بذر آن نیاز نیست منتظر باشید تا خطر سرمازدگی به کلی رفع شود.

اسفناج نسبت به برخی از سبزیجات دیگر به مواد مغذی بیشتری احتیاج دارد. کود شیمیایی را کنار بگذارید.

Owens می گوید: “خاک را تغذیه کنید، نه گیاه را! برای برداشت محصول بهتر از اسفناج و تمام سبزیجات دیگر، کافیست با کمپوست خانگی، خاک حاصلخیزی ایجاد کنید.”

زمان برداشت: 40 روز


  1. خیار

کدام سبزی سریع رشد میکند؟ بهترین سبزیجات برای کاشت در باغچه خانه

با کاشت بذر خیار در داخل خانه از رویش خیارهای ترد لذت ببرید. Owen می گوید، بذرهای خیار را باید با فاصله از هم بکارید چرا که ریختن انبوه بذر خیار، روند رشد را با مشکل روبرو می کند.

Owen می گوید: “هر بار که می خواهید خیار را پیوند بزنید، چه بخواهید آن را در گلدانی دیگر بکارید چه درون باغ، بهترین راه برای جلوگیری از شوک پیوند ریشه دار کردن قلمه است. با انجام این کار، شما مطمئن می شوید که ریشه خاک زیادی به خانه بعدی خود می برد”

زمان برداشت: 40 تا 50 روز


  1. نخود فرنگی

کدام سبزی سریع رشد میکند؟ بهترین سبزیجات برای کاشت در باغچه خانه

با کاشت نخود فرنگی در خانه دیگر مجبور به خرید نخود فرنگی های کنسرو شده نیستید. به محض اینکه خاکی که می خواهید بذر را در آن بکارید، آماده باشد، می توانید فرآیند کاشت را شروع کنید. اگر می خواهید نخود فرنگی را درون باغچه حیاط تان بکارید نگران برف و سرما نباشید، این یک گیاه مقاوم است و حتی در این شرایط خیلی بهتر رشد می کند.

زمان برداشت: 60 تا 70 روز


  1. کاهو

کدام سبزی سریع رشد میکند؟ بهترین سبزیجات برای کاشت در باغچه خانه

چه چیزی بهتر از اینکه کاهو موردنیاز برای سالادتان را تازه و از باغچه خودتان جمع کنید؟ انوع مختلف کاهو می توانند به آسانی رشد کنند و به زمان زیادی نیاز ندارند.

Conrad معتقد است که می توانید کاشت کاهو را به محض آماده بودن خاک، آغاز کنید. چیزی که باید در مورد کاشت کاهو دقت کنید این است که نیاز به دفن کردن بذر در اعماق خاک نیست، آن را در عمق خیلی کمی از خاک بکارید.

زمان برداشت: بسته به نوع آن، 30 تا 50 روز


سرعت جوانه زنی:

زمانی که جوانه زدن یک بذر را می بینیم موفقیت غیر قابل وصفی را احساس می کنیم و برای کاشت آماده می شویم.

Heather Ridenour می گوید: “دانه گیاه را درون دستمالی مرطوبی بریزید و آن را تا بزنید به طوری که پارچه مرطوب هم رو و هم زیر بذر را بپوشاند، سپس آن را درون یک کیسه پلاستیکی یا داخل یک ظرف قرار دهید. به مدت 24 ساعت آن را در بالای یخچال یا کابینت بگذارید. پس از این مدت بذرهای شما جوانه زده و آماده کاشت هستند.”

رشد برخی از گیاهان مانند انواع کلم پیچ، کاهو و انواع اسفناج، کرفس، مارچوبه و … می تواند تمام فصل ادامه داشته باشد، برای این کار کافی است برگ های قدیمی گیاه را برش داده و اجازه دهید رشد جدید از مرکز گیاه دوباره آغاز شود.نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن