کروناکرونا در زنان باردارکرونا و بارداریکرونا و تاثیر آن بر بارداریکرونا و حاملگیکرونا و زنان باردارمشکلات کرونا برای زنان باردار

کرونا و حاملگی | مشکلاتی که کرونا برای زنان باردار ایجاد می کند چیست؟

کرونا ویروسی است که در این روزها به جان انسان افتاده است و زندگی او را تغییر داده است. عده زیادی به این ویروس مبتلا شده اند و تا کنون بیش از دویست هزار نفر جان خود را بر اثر بیماری ناشی از این ویروس که کووید 19 نام دارد از دست داده اند. در زیر در خصوص کرونا و حاملگی سخن می گوییم.

پزشکان و پرستاران در سراسر دنیا در حال علاج بیماران کرونایی هستند تا مرهمی بر این درد باشند. کرونا باعث شده تا مسائل زیادی برای جهان نرمال ما بوجود بیاید. بسیاری از رویدادهای مهم ورزشی در سراسر جهان لغو شده است و گردهمایی های عمومی نیز در خیلی از کشورها ممنوع شده است. جهان الان با بحرانی سخت مواجه شده و در تلاش است از این مرحله سخت عبور کند. هر چند تا کنون برای این بیماری درمان خاصی پیدا نشده است اما دانشمندان در تلاش هستند تا بتوانند هر چه زودتر راه درمانی برای آن پیدا کنند.

نگرانی ها و استرس به خاطر این بیماری زیاد شده است و همه دوست دارند تا هر چه زودتر ریشه این بیماری خشکیده شود. در این میان نگرانی ها در مورد زنان حامله بالاتر است چون علاوه بر مادر ، بچه او نیز ممکن است در معرض خطر باشد. در این مطلب ما می خواهیم تا مطالبی را درباره ارتباط کرونا و حاملگی بیان کنیم و پاسخ سوالات رایج در این زمینه را بیان کنیم.

بیماری کووید 19 چیست؟

کووید 19 ، بیماری جدیدی است که بر ریه ها و تنفس تأثیر می گذارد. این بیماری در اثر ویروس کرونای جدید ایجاد می شود. علائم آن شامل تب ، سرفه و مشکل در تنفس است. همچنین ممکن است باعث مشکلات معده مانند تهوع و اسهال و از بین رفتن حس بویایی یا چشایی شما شود. علائم این بیماری ممکن است 2 تا 14 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر شود.

COVID-19 چگونه بر زنان باردار تأثیر می گذارد؟

گزارش های کنونی نشان می دهد که زنان باردار علائم شدیدتری نسبت به عموم مردم ندارند. اما محققان هنوز در حال تحقیق میزان تاثیر این بیماری بر زنان حامله هستند. پزشکان به زنان باردار توصیه می کنند که برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا ، همان کارهایی که دیگران انجام می دهند را انجام دهند.

چگونه COVID-19 می تواند روی جنین تأثیر بگذارد؟

خیلی زود است که محققان دقیقا بتوانند بفهمند COVID-19 چگونه ممکن است روی جنین تأثیر بگذارد. برخی از زنان باردار مبتلا به COVID-19 زایمان زودرس داشته اند ، اما هنوز مشخص نیست که زایمان زودرس به دلیل COVID-19 بوده است. به احتمال زیاد بیماری COVID-19 در دوران بارداری یا در هنگام وضع حمل به جنین منتقل نمی شود ، اما تحقیقات بیشتری در این باره لازم است.

زنان باردار برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا چه باید بکنند؟

ویروس عمدتاً از تماس فرد با فرد دیگر گسترش می یابد. زنان باردار می توانند برای محافظت از خود ،همان اقدامات سایر افراد را انجام دهند که شامل موارد زیر است:

 • شستن دست ها حداقل به مدت 20 ثانیه
 • اگر نمی توان آنها را شست ، با یک ضدعفونی کننده دست که حداقل 60 درصد الکل دارد باید آنها را تمیز کرد( با یک دستمال روی دستان کشیده شود تا زمانی که احساس خشکی کند)
 • خودداری کردن از دست زدن به چشم ، بینی و دهان
 • ماندن در خانه تا آنجا که ممکن است
 • در صورت نیاز به بیرون رفتن ، حداقل باید 2 متر از افراد دیگر دور باشد
 • اجتناب کردن از افراد مریض و بیمار

آیا زنان باردار باید ماسک یا پوشش صورت بپوشند؟

به دلیل ارتباط کرونا و حاملگی همه افراد ، از جمله زنان باردار ، می توانند در مواقع حضور در بیرون از خانه ، تکه ای پارچه بپوشند یا این که ماسک بزنند تا شیوع COVID-19 را کاهش دهند. پوشش صورت توصیه می شود زیرا مطالعات نشان داده است که افراد می توانند ویروس را قبل از بروز هرگونه علائمی گسترش دهند.

زدن ماسک صورت در جاهایی مانند فروشگاه ها که ممکن است نتوانید 2 متر از افراد دیگر فاصله بگیرید ، بیشترین اهمیت را دارد. همچنین در مناطقی از کشور که COVID-19 به سرعت در حال پخش است نیز زدن ماسک یا پارچه صورت بسیار مهم است. اما همچنان باید سعی کنید هر زمان که خانه را ترک کردید ، حداقل 2 متر از دیگران دور باشید.

اگر COVID-19 دارید یا فکر می کنید ممکن است آن را داشته باشید ، در حالی که افرادی در اطرافتان هستند باید حتما ماسک بپوشید. در صورت مراقبت از شخصی که مبتلا به COVID-19 است یا علائمی از آن را دارد ، باید حتما از ماسک استفاده کنید. شما نیازی به پوشیدن ماسک جراحی یا ماسک درجه پزشکی (ماسک N95) ندارید.

COVID-19 چه تاثیری در ویزیت های مراقبتهای دوران بارداری و زایمان خواهد داشت؟

با گسترش ویروس ، این ایده خوبی است که با متخصص زنان و زایمان (پزشک متخصص زنان و زایمان) یا سایر متخصصین مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید تا بپرسید که نحوه ویزیت شما چگونه تغییر می کند. بعضی از خانم ها ممکن است نیاز به ویزیت های حضوری کمتری داشته باشند و بعضی دیگر نیاز به ویزیت های بیشتر داشته باشند. همچنین ممکن است بیشتر از طریق تلفن یا از طریق تماس ویدیویی آنلاین با تیم مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. به این روش پزشکی از راه دور(تله مدیسین)گفته می شود. این یک روش خوب برای شماست تا ضمن جلوگیری از شیوع بیماری ، مراقبت های مورد نیاز خود را بدست آورید.

اگر یک ویزیت از قبل برنامه ریزی شده دارید ، دفتر تیم مراقبت شما ممکن است زودتر از موعد با شما تماس بگیرد. ممکن است در مورد مراجعه به مطب ، پزشک از راه دور و از طریق تلفن به شما بگوید یا مطمئن شود که شما علائم COVID-19 را ندارید. اگر آنها با شما تماس نگرفتند و اطلاعی نداند می توانید قبل از مراجعه ، خود با آنها تماس بگیرید.

کرونا و حاملگی | مشکلاتی که کرونا برای زنان باردار ایجاد می کند چیست؟

چگونه می توانم در وضعیت کنونی از لحاظ جسمی سالم بمانم؟

زنان باردار می توانند با رعایت توصیه های معمول در دوران بارداری ، سلامتی خود را حفظ کنند ، از جمله:

 • خوردن وعده های غذایی سالم (به تغذیه در دوران بارداری مراجعه کنید)
 • به طور منظم ورزش کنید (به ورزش در دوران بارداری رجوع کنید و هم چنین هنگام ورزش در خانه بمانید یا از دیگران فاصله بگیرید)
 • خوابیدن به میزان کافی
 • اجتناب از الکل و مواد مخدر (نگاه کنید به دخانیات ، الکل ، مواد مخدر و بارداری)

چگونه می توانم استرس ، اضطراب و افسردگی را مدیریت کنم؟

به دلیل ارتباط کرونا و حاملگی برخی از زنان باردار و زایمان به دلیل بیماری COVID-19 ممکن است دچار ترس ، عدم اطمینان ، استرس یا اضطراب شوند. ارتباط داشتن به دوستان و خانواده در این مدت ممکن است کمک کند. تماس های تلفنی ، متن ها و چت های آنلاین روش های ایمنی برای ارتباط با همدیگر هستند.

همچنین شما می توانید با مراکز درمانی و پشتیبانی از طریق تلفن یا به صورت آنلاین ارتباط برقرار کنید. اگر با علائمی مانند موارد زیر روبرو هستید ، باید با متخصصان مراقبت های بهداشتی صحبت کنید:

 • احساس غم ، ناامیدی ، بی ارزشی یا ناتوانی
 • ترس یا نگرانی ، که ممکن است باعث ضربان قلب سریع شود
 • احساس اینکه زندگی ارزشی ندارد
 • داشتن افکار مکرر ، ترسناک و ناخواسته که خلاص شدن از آنها دشوار است

فعالیت بدنی می تواند به سلامت روان شما کمک کند پس از آن غافل نشوید.  هر روز روی تنفس خود تمرکز کنید ( به خصوص اگر در حالت عادی قرار دارید) چون این کار به بهتر شدن حال شما کمک می کند.

من در خانه مورد آزار و اذیت قرار می گیرم. چگونه می توانم کمک بگیرم؟

اوقات بحران می تواند برای افراد در روابط ناهنجار بسیار سخت باشد. سوءاستفاده در خانه بر اثر خشونت شریک زندگی به خشونت خانگی معروف است. سوءاستفاده در دوران بارداری بسیار بدتر می باشد. در صورت نیاز به کمک می توانید با اورژانس اجتماعی با شماره 123 تماس بگیرید و خشونت های همسر خود را گزارش دهید.

آیا در صورت بارداری می توانم مسافرت کنم؟

در صورتی که می خواهید به سفر بروید ، پیش ار رفتن درباره منطقه و شهری که می خواهید به آن مسافرت کنید پرس و جو کنید و از میزان شیوع بیماری کووید 19 در آن مطلع شوید. اگر آنجا در وضعیت سفیدی قرار دارد می توانید به آنجا سفر کنید اما هم چنان توصیه های بهداشتی را رعایت کنید.

اگر حامله هستم و فکر می کنم COVID-19 دارم باید چه کار کنم؟

اگر فکر می کنید ممکن است در به ویروس کرونا مبتلا شده باشید و تب یا سرفه دارید برای مشاوره با پزشک متخصص زنان و زایمان خود تماس بگیرید.

اگر علائم اضطراری دارید به سرعت با اورژانس تماس بگیرید یا سریعاً به بیمارستان بروید. علائم هشدار اضطراری موارد زیر را شامل می شود:

 • تنفس سخت و یا تنگی نفس (بیش از آنچه در دوران بارداری برای شما عادی بوده است)
 • درد یا فشار مداوم در سینه
 • سردرگمی ناگهانی
 • قادر به پاسخگویی به دیگران نیست
 • لب های آبی یا صورتی

اگر به بیمارستان می روید ، سعی کنید با کارکنان آنجا تماس بگیرید و به آنها اطلاع دهید که تا بتوانند آماده شوند.

در صورت بارداری و تشخیص COVID-19 چه کاری باید انجام دهم؟

اگر به COVID-19 مبتلا شده اید باید در بیمارستان یا خانه قرنطینه شوید تا به شما رسیدگی شود.در خانه حتما خود را از دیگر افراد جدا کنید.

آیا باید تغییراتی در برنامه های زایمان و کار خود داشته باشم؟

کرونا و حاملگی با هم ارتباط مسقیم و خطرناکی دارند. پس در مورد برنامه زایمانتان حتما با پزشک متخصص بهداشت و درمان خود صحبت کنید. در بیشتر موارد ، زمان و روش زایمان (زایمان واژینال یا سزارین) نیازی به تغییر ندارد. زنانی که بیمار هستند احتمالاً نیازی به تولد سزارین ندارند.

بیمارستان یا مرکز تولد شما ممکن است سیاستهای خود را تغییر دهند. به عنوان مثال ، ممکن است در تعداد بازدید کنندگان مجاز و مدت زمان ماندن در بیمارستان تغییراتی ایجاد شود. در مورد برنامه زایمان خود با بیمارستان یا سایر متخصصین مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید. اگر قصد دارید در هنگام زایمان یک دولا(مامای همراه) را با خود داشته باشید ، حتما ذکر کنید.

چه تعداد بازدید کننده می توانم در طول زایمان و بعد از تولد نوزاد داشته باشم؟

این موضوع را با بیمارستان خود چک کنید. آنها ممکن است تعداد بازدید کنندگان را جهت جلوگیری از شیوع COVID-19 محدود کنند. تعداد بازدید کننده شما ممکن است بستگی به توصیه های محلی و استانی و چگونگی گسترش COVID-19 در منطقه شما داشته باشد.

کرونا و حاملگی : آیا زایمان در خانه ایمن تر است؟

پزشکان معتقد هستند که امن ترین مکان برای تولد شما هنوز همان بیمارستان می باشد. بنابراین در خانه ماندن برای زایمان توصیه نمی شود.

حتی سالم ترین حاملگی ها می تواند با در هنگام زایمان مشکل ایجاد کند و باعث خطر برای مادر و نوزارد شود. در صورت بروز مشکلات ، یک بیمارستان می تواند بهترین مراقبت را با عجله به شما و نوزادتان ارائه دهد. مطالعات نشان داده است که نوزادانی که در خانه متولد می شوند،  بیش از دو برابر بیشتر از نوزادانی که در بیمارستان ها متولد می شوند در زمان زایمان می میرند.

هر زن حق انتخاب دارد که در کجا زایمان کند. این مهم است که هیچ خطری را که ممکن است سلامتی شما یا نوزاد شما را به خطر بیندازد ( به ویژه در حالی که خطر ابتلا به COVID-19 بسیار زیاد است) کم اهمیت  فرض نکنید. در مورد برنامه زایمان و هرگونه نگرانی با پزشک متخصص بهداشت و درمان خود صحبت کنید.

اگر COVID-19 داشته باشم در هنگام زایمان  چه خواهد شد؟

تیم زایمان و مراقبت های بهداشتی شما ممکن است ماسک بپوشند یا اقدامات دیگری برای کاهش خطر شیوع ویروس انجام دهند. اگر تیم مراقبت های بهداشتی می خواهد تا نوزاد را جهت کاهش خطر ابتلا به مدت موقتی جدا کند باید با شما صحبت کند تا با هم تصمیم بگیرید . در مورد گزینه های خود با تیم مراقبت های بهداشتی صحبت کنید و تصمیمی بگیرید که به نظر شما مناسب باشد.

آیا COVID-19 می تواند از طریق شیر مادر به کودک منتقل شود؟

تاکنون ویروسی در شیر مادر یافت نشده است. اما هنوز اطلاعات کافی در مورد اینکه آیا خانمهای مریض می توانند ویروس را از طریق شیر مادر منتقل کنند ، وجود ندارد.

منابع:

https://www.acog.org

https://www.health.harvard.edu

 


Source link

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن