بدنسازی و تناسب اندام

10 علت اصلی افزایش وزن و چاقی

10 علت اصلی افزایش وزن و چاقی

10 علت اصلی افزایش وزن و چاقی

یکی از بزرگترین مشکلات سلامتی در جهان، چاقی است. این بیماری سبب بروز مشکلاتی مانند فشار خون بالا، افزایش قند خون و مشخصات لیپید ضعیف خون می شود که به آن سندرم متابولیک می گویند.

افراد مبتلا به سندرم متابولیک در مقایسه با افرادی که وزن آنها در حد طبیعی است در معرض خطر بسیار بیشتری از بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 قرار دارند. در طول دهه‌های گذشته، تحقیقات زیادی روی دلایل چاقی و چگونگی پیشگیری یا درمان آن صورت گرفته است.

چاقی و اراده

به نظر می رسد بسیاری از افراد فکر می کنند، افزایش وزن و چاقی ناشی از کمبود اراده است و این کاملاً درست نیست.

گرچه افزایش وزن، عمدتاً نتیجه رفتار غذایی و شیوه زندگی است، اما برخی از افراد در مورد کنترل عادات غذا خوردن با تبعیض مواجه هستند.

نکته این است که پرخوری توسط عوامل مختلف زیستی مانند ژنتیک و هورمون ها هدایت می شود. برخی از افراد صرفاً مستعد افزایش وزن هستند.

البته افراد می توانند با تغییر سبک زندگی و رفتارشان بر معایب ژنتیکی خود غلبه کنند. تغییرات سبک زندگی نیازمند اراده، تعهد و پشتکار است.

در این مقاله 10 عامل اصلی ایجادکننده افزایش وزن، چاقی و بیماری متابولیک وجود دارد که بسیاری از آنها هیچ ارتباطی با اراده ندارند.

 

1. ژنتیک

10 علت اصلی افزایش وزن و چاقی

یکی از دلایل چاقی ممکن است ژنتیک باشد.

یک بخش قوی در ارتباط با چاقی، ژنتیک است. در واقع کودکان والدین چاق، نسبت به فرزندانی که والدین لاغر دارند، بیشتر در معرض چاقی هستند.

این بدان معنا نیست که چاقی کاملاً از پیش تعیین شده است. آنچه که می خورید می تواند تأثیر عمده ای در عملکرد ژن ها داشته باشد.

به عنوان مثال: وقتی جوامع غیر صنعتی شروع به خوردن رژیم غربی کردند، به سرعت چاق شدند. در واقع ژنهای آنها تغییر نکرد، اما محیط و سیگنالهایی که به ژن هایشان می فرستادند، تغییر کرد.

به بیان ساده تر، مؤلفه های ژنتیکی به راحتی در افزایش وزن تأثیر می گذارند و مطالعات بر روی دوقلوهای یکسان، این موضوع را به خوبی نشان می دهد.

 

2. غذاهای فرآوری شده

10 علت اصلی افزایش وزن و چاقی

غذاهای فرآوری شده باعث چاقی می شوند.

این محصولات به گونه ای طراحی شده اند که ارزان، بادوام و خوش طعم هستند. بطوری که نه گفتن به آنها بسیار سخت است. تولید کنندگان مواد غذایی با تهیه غذاهای خوشمزه و خوش طعم، سعی در فروش آنها دارند. اما این غذاها باعث پرخوری می شوند.

امروزه بیشتر غذاهای فرآوری شده اصلاً شبیه غذاهای کامل نیستند. این محصولات بسیار مهندسی شده هستند و تنها برای افزایش اشتها و جذب مردم برای غذا خوردن تهیه شده است.

 

3. اعتیاد به مواد غذایی

10 علت اصلی افزایش وزن و چاقی

دلایل افزایش وزن و چاقی

بسیاری از غذاهای پرچرب و بی خاصیت و شیرین شده با قند، مراکز پاداش در مغز شما را تحریک می کنند. در حقیقت، این مواد غذایی اغلب با داروهای مخدر متداول مانند الکل، کوکائین و نیکوتین مقایسه می شوند.

غذاهای فرآوری شده و بدون خواص، می توانند باعث ایجاد اعتیاد در افراد شوند. این افراد کنترل رفتارهای غذایی خود را از دست می دهند، درست مانند افرادی که به الکل اعتیاد دارند و هیچگونه کنترلی در مصرف آن ندارند.

در واقع، اعتیاد یک موضوع بسیار پیچیده است که غلبه بر آن بسیار دشوار است. وقتی ذهن تان به چیزی معتاد می شود، آزادی انتخاب خود را از دست می دهید. به طوریکه مواد بیوشیمیایی مغز از شما می خواهد که مواد غذایی ناسالم را بخورید.

 

4- بازاریابی تهاجمی

10 علت اصلی افزایش وزن و چاقی

مهم ترین دلایل چاقی

تولیدکنندگان مواد غذایی فرآوری شده، بسیار تهاجمی هستند. تاکتیک های آنها گاهی اوقات غیر اخلاقی است و سعی می کنند که کالاهای بسیار ناسالم را به عنوان غذاهای سالم در بازار عرضه کنند.

این شرکت ها همچنین ادعاهای گمراه کننده ای را مطرح می کنند. از این بدتر، این است که آنها هدف بازاریابی خود را به طور خاص به کودکان اختصاص می دهند.

در دنیای امروز، کودکان چاق می شوند، به دیابت مبتلا می شوند و معتاد به غذاهای بی خاصیت می شوند. متاسفانه همه اینها زمانی اتفاق می افتد که کودکان نمی توانند درباره درستی این غذاها تصمیم گیری کنند.

 

5- انسولین

10 علت اصلی افزایش وزن و چاقی

افزایش سطح انسولین باعث چاقی می شود.

انسولین یک هورمون بسیار مهم است که علاوه بر کارهای دیگر، وظیفه تنظیم ذخیره انرژی را دارد. یکی از عملکردهای انسولین این است که به سلول های چربی بگوید چربی ذخیره کنند و چربی را که دارند هم نگه دارند.

رژیم غذایی غربی در بسیاری از افراد دارای اضافه وزن و چاقی، مقاومت به انسولین را تقویت می کند. این مشکل سطح انسولین بدن را بالا می برد و باعث می شود، به جای اینکه از انرژی استفاده شود، آن را در سلولهای چربی ذخیره کند.

در حالی که نقش انسولین در چاقی بحث برانگیز است، مطالعات متعددی نشان می دهد که میزان بالای انسولین نقش مهمی در افزایش چاقی دارد.

یکی از بهترین راه های کاهش انسولین، کاهش مصرف کربوهیدرات های ساده یا تصفیه شده و افزایش مصرف فیبر است. این امر معمولاً منجر به کاهش خودکار کالری و کاهش وزن می شود.

 

6. داروهای خاص

10 علت اصلی افزایش وزن و چاقی

برخی داروهای خاص ممکن است باعث اضافه وزن شود.

بسیاری از داروها می توانند به عنوان یک اثر جانبی باعث افزایش وزن شوند. به عنوان مثال، داروهای ضد افسردگی، دیابت و ضد روانپریشی باعث افزایش متوسط ​​وزن در طولانی مدت در ارتباط هستند.

این داروها قدرت اراده شما را کاهش نمی دهند. آنها عملکرد بدن و مغز شما را تغییر می دهند و باعث کاهش سرعت متابولیک یا افزایش اشتها می شوند.


حتما بخوانید: داروی ضد افسردگی سرترالین یا زولوفت zoloft چیست؟


7. مقاومت لپتین

10 علت اصلی افزایش وزن و چاقی

لپتین ممکن است در چاقی نقش داشته باشد.

لپتین هورمون دیگری است که در چاقی نقش مهمی دارد. این هورمون توسط سلولهای چربی تولید می شود و با بالارفتن توده چربی در بدن، سطح آن افزایش می یابد. به همین علت سطح لپتین در افرادی که چاق هستند بسیار بالا است.

در افراد سالم میزان بالای لپتین با کاهش اشتها مرتبط است. زمانی که لپتین درست کار کند، باید به مغزتان بگوید که چربی های شما چقدر بالاست.

مشکل این است که لپتین در بسیاری از افراد چاق کار نمی کند، زیرا به دلایلی نمی تواند از سد خونی مغزی عبور کند. به این بیماری مقاومت لپتین گفته می شود و اعتقاد بر این است که عامل اصلی پاتوژنز چاقی است.

8- در دسترس بودن غذا

10 علت اصلی افزایش وزن و چاقی

یکی دیگر از عواملی که به طرز چشمگیری روی سایز کمر افراد تأثیر می گذارد، در دسترس بودن مواد غذایی است که طی چند قرن گذشته بسیار افزایش یافته است.

غذا، به خصوص غذاهای بدون خاصیت، اکنون در همه جا پیدا می شوند. فروشگاه ها، غذاهای وسوسه انگیز زیادی دارند که احتمالاً توجه شما را جلب می کند.

مشکل دیگر این است که مواد غذایی فرآوری شده، اغلب ارزان تر از غذاهای سالم و کامل هستند. همچنین برخی افراد، به ویژه افرادی که درآمد پایینی دارند، حتی گزینه خرید مواد غذایی سالم مانند میوه و سبزیجات تازه را ندارند.

 

9. قند

10 علت اصلی افزایش وزن و چاقی

قند اضافه شده، یکی از بدترین جنبه های برنامه غذایی مدرن است. و این به این دلیل است که قند، هورمون ها و بیوشیمیایی بدن را در صورت مصرف زیاد تغییر می دهد که به نوبه خود باعث افزایش وزن می شود.

قند اضافه شده، نیمی گلوکز و نیمی فروکتوز است. افراد، گلوکز را از انواع غذاها از جمله نشاسته دریافت می کنند، اما بیشتر فروکتوز، از قند اضافه شده حاصل می شود.

مصرف بیش از حد فروکتوز ممکن است باعث مقاومت به انسولین و در نهایت افزایش سطح انسولین شود و همچنین مانند گلوکز بدن را سیر نمی کند. به همین دلایل است که قند، باعث افزایش ذخیره انرژی و در نهایت چاقی می شود.

 

10. اطلاعات غلط

10 علت اصلی افزایش وزن و چاقی

مردم در سراسر جهان در خطر دریافت اطلاعات غلط درباره سلامت و مواد مغذی قرار دارند. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد، اما مشکل تا حد زیادی به این بستگی دارد که افراد اطلاعات خود را از کجا بدست می آورند.

به عنوان مثال، بسیاری از وب سایت ها اطلاعات نادرستی را در مورد سلامتی و تغذیه پخش می کنند. همچنین برخی اطلاعات ممکن است به سادگی منسوخ شوند و یا براساس تئوری هایی باشد که هرگز به طور کامل اثبات نشده اند.

شرکت های مواد غذایی نیز نقش زیادی در انتشار این اطلاعات غلط دارند. آنها برخی محصولات مانند مکمل های کاهش وزن را تبلیغ می کنند که کارایی چندانی ندارند.

استراتژی های کاهش وزن بر اساس اطلاعات نادرست می توانند پیشرفت شما را کند کند. بنابراین مهم است که منابع اطلاعاتی خود را به خوبی انتخاب کنید.

 

سخن پایانی

اگر در مورد چاقی و اضافه وزن خود نگران هستید، نباید از این مقاله به عنوان بهانه ای برای تسلیم شدن، استفاده کنید.

در حالی که شما نمی توانید نحوه عملکرد بدن خود را به طور کامل کنترل کنید، می توانید یاد بگیرید که چگونه عادات غذایی خود را کنترل کنید و شیوه زندگی خود را تغییر دهید. شما توانایی کنترل وزن خود را دارید، مگر در مواردی که مشکلات پزشکی خاصی وجود داشته باشد.

نکته این مقاله باز کردن ذهن مردم به این واقعیت است که چیزی غیر از مسئولیت فردی در اپیدمی چاقی، نقش دارد. واقعیت این است که عادات غذایی مدرن و فرهنگ غذایی باید تغییر کند تا بتوان این مشکل را در مقیاس جهانی برطرف کرد.

تصور اینکه همه اینها ناشی از کمبود اراده است، دقیقاً همان چیزی است که تولید کنندگان مواد غذایی می خواهند شما به آن اعتقاد داشته باشید، بنابراین آنها می توانند بازاریابی خود را با آرامش ادامه دهند.


Source link

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن