تشنگیتغذیه سالمسیمرغماه رمضان

5 روش برای مقابله با کم آبی در ماه رمضان

پرهیز از خوردن مواد غذایی در ماه مبارک رمضان، به طور معمول قابل تحمل است؛ این آب است که دوری اش کمی سخت است، بخصوص در کشورهای گرم جهان.

5 روش برای مقابله با کم آبی در ماه رمضان

از آنجا که آب حدود 70 درصد از بدن ما را تشکیل می دهد، نمی توان از اهمیت آن چشم پوشی کرد. آب برای کارکرد درست بدن بسیار حیاتی و ضروری محسوب می شود: حذف مواد زائد، کمک به هضم غذا، حفظ سلامت پوست، و انتقال مواد غذایی در سراسر بدن.

هنگامی که عرق می کنید، بدنتان دچار کم آبی می شود، زیرا بدن شما بیش از آنکه مایعات جذب کند، در حال از دست دادن مایعات است. این امر موجب ایجاد عدم تناسب مواد مغذی و مواد معدنی می شود.
اگر هنگام باز کردن روزه خود، این مواد مغذی و مواد معدنی از دست رفته را جایگزین نکنید، بدن شما ضعیف می شود و ممکن است کار به جایی برسد که نتوانید کل ماه مبارک رمضان را روزه بگیرید.

حتی کم آبی ملایم نیز ممکن است عملکرد روزانه بدن شما را تحت تاثیر خود قرار داده و تضعیف نماید. و شما را دچار خستگی، سرگیجه، سردرد، و عدم تمرکز کند.


برای جلوگیری از کم آبی بدن در ماه مبارک رمضان، چند پیشنهاد ساده می دهیم:

1 – در معرض نور خورشید قرار نگیرید

در طول روز، تا جایی که ممکن است از نور خورشید و حرارت بیش از اندازه آن فاصله بگیرید. در منطقه خنک و دارای سایه باقی بمانید. هنگام بیرون رفتن کلاه بگذارید و از فعالیت های شدید اجتناب ورزید.


2 – پس از افطار، آب و مایعات بنوشید

می توانید به راحتی این کم آبی را جبران کنید. پس از افطار هشت لیوان آب یا بیشتر بنوشید. از نوشیدن چای، قهوه، و نوشابه های گازدار اجتناب کنید. زیرا این نوشیدنی ها از سطح بالای کافئین و شکر برخوردارند که خود موجب کم آبی و تشنگی بیشتر می شوند.


3 – از نوشیدنی های سنتی ماه مبارک رمضان بهره ببرید

از نوشیدنی سنتی کاماردین ( آب زردآلو ) استفاده کنید. این نوشیدنی به طور چشمگیری به کاهش درد و ناراحتی ناشی از اسید معده کمک می کند. و کمبود آب بدن را بر طرف می نماید.


4 – مواد مغذی و مواد معدنی از دست رفته را جایگزین کنید

علاوه بر آب، از نوشیدنی های دیگر نیز استفاده کنید؛ مانند آب میوه های مختلف. بدین طریق می توانید مواد مغذی و مواد معدنی از دست رفته را جایگزین کنید. پنج وعده میوه و سبزیجات خود را مصرف کنید، از جمله مرکبات آبدار و توت فرنگی. میوه های آبدار سرشار از ویتامین A و کلسیم هستند، و بسیاری از آنها حاوی فیبر، آهن، پتاسیم، و دیگر مواد معدنی می باشند. همچنین ویتامین های C، B1، و B2.


5 -مراقب سلامتی خود باشید

به دلیل کمبود آب و مواد معدنی و مواد مغذی، شما در برابر بیماری ها بسیار آسیب پذیر می شوید. خود را تحت فشار قرار ندهید و اگر نتوانستید روزه را ادامه دهید، آن را بشکنید. هر وقت که توانستید، روزه بگیرید.


نکته پایانی

نوشیدنی های شیرین، چون چای شیرین بیان، سرشار از فیبر هستند و برای سیستم دفاعی بدن بسیار مفیداند. سیستمی که می تواند به دلیل روزه داری و کم آبی، به طور چشمگیری ضعیف شود. همچنین می توانید از نوشیدنی هایی استفاده کنید که نقش پیشگیرانه برای سرماخوردگی و آنفولانزا را دارند مانند یک لیوان آب جوش، یک قاشق غذاخوری عسل، و نیمی از یک لیموی تازه.


Source link

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن